Drugi trijumf u kvalifikacijama: Zmajevi pobijedili Bugarsku u Botevgradu

Košarka 29. nov 202119:46 > 30. nov 2021 18:26 1 komentar
fiba.basketball

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je drugu pobjedu u kvalifikacijama za Mundobasket 2023. godine protiv selekcije Bugarske rezultatom 75-85.

Najefikasniji igrač u redovima Bosne i Hercegovine bio je Miralem Halilović sa 21 poenom, šest skokova i 4 asistencije. Pored kapitena raspoloženi su bili Džanan Musa sa 17 i Emir Sulejmanović sa 14 poena i osam skokova.

Prva četvrtina

Izabranici Vedrana Bosnića u prvu četvrtinu ušli su samouvjereno i nakon početnih ispitivanja snaga na parketu Arene u Botevgradu, već nakon skoro šest minuta igre prvi put otišli na dvocifrenu prednost kada je bilo 18-8. Emir Sulejmanović odigrao je sjajnu prvu četvrtinu ubacivši 12 poena.

Sulejmanović je imao odličan procenat šuta u prvoj četvrtini 3/3 pogađao je za dva poene, pored toga pogodio je dva šuta od tri pokušaja za tri poena. Pridružio mu se kapiten Miralem Halilović sa 7 ubačenih poena.

Džanan Musa ulaskom sa klupe također je dodao 4 poena. Ipak Bugari su zaigrali nešto bolje u završnici i smanjili prednost Zmajeva na šest poena pogodivši trojku sa u posljednjim sekundama dionice.

Druga četvrtina

Drugi period susreta Bosna i Hercegovina otvorila je trojkom Adina Vrabca. Međutim nakon toga Bugarska se ponovo vraća. Trojkama Petkova i Ivanova Bugarska se vratila na minus četiri. Nakon čega je selektor Vedran Bosnić bio primoran tražiti time-out.

Nastavak četvrtine pogađali su i jedni i drugi. A nakon toga Bugarska ulazi u svoj ritam i iskorištava lošu igru reprezenatcije BiH, te prvi put dolazi u vodstvo na polovini druge četvtrine 34-33. Koševima Halilovića i Muse reprezentacija BiH pravi 5-0 i prekida nalet selekcije Bugarske.

Završnica prvog poluvremena donijela je promašaje ekipe Rosena Barchovskog, a to je iskoristila BiH i ponovo se odlijepila na dvocifrenu prednost 50-40.

Sve što su uspjeli Bugari prije odlaska na odmor su poeni Kosotova za rezultat prvog poluvremena 50-42 za bh. selekciju. 14 poena Halilovića i 12 Sulejmanovića izdvojili su na listi najboljih poentera nakon 20 minuta igre.

Treća četvrtina

Bosna i Hercegovina mnogo ozbiljnije je zaigrala u nastavku. Bugarska je pored toga promašivala svoje šuteve. Bosnićevi košarkaši napravili došli su u 28. minuti utakmice seriju od 8-0 i došli do najveće prednosti u Botevgradu tada je bilo 69-50.

Poslije toga Bugarska veže pet poena, tako da BiH u završnu četvrtinu ulazi sa 14 poena prednosti. Džanan Musa i John Roberson pogodili su važne trojke u bitnim momentima utakmice, tokom treće četvrtine.

Naša reprezenatcije dobila je i treću četvrtinu sa 19-13.

Četvrta četvrtina

Završnicu je Bosna i Hercegovina održavala dvocifrenu prednost, a Bugarska se nije predavala. Na manje od tri minute do kraja, bilo je svega šest razlike 70-76. Ipak mini serijom BiH odlazi na čvrstih 10 poena razlike.

Plejmejker Roberson pogađa ključnu trojku za BiH na 90 sekundi do kraja i ostavlja BiH na sigurnoj prednosti od 11 poena u tom trenutku. Bugari su pokušali pressingom da oduzmu loptu našim košarkašima, ali su izabranici Vedrana Bosnića ostali “hladne glave” do kraja.

Do kraja je ostalo 75 -85 za BiH.

Nastavak kvalifikacija je u februaru 2022. kada BiH igra dvomeč sa selekcijom Litvanije. Prvi susret na rasporedu je 24. februara u BiH, a tri dana kasnije iste selekcije odmjerit će snage u Litvaniji.