Hrvatska prokockala dobijen meč i ostala bez plasmana na Svjetsko prvenstvo

Košarka 03. jul 202222:20 > 22:28 0 komentara

Košarkaška reprezentacija Hrvatske poražena je u Rijeci u susretu 6. kola kvalifikacija za Mundobasket. Bolji od domaće selekcije bili su Finci u susretu punom preokreta. Rezultat je na kraju glasio 79:81.

Mogućnost da se Hrvatska uopšte bori za prolaz u drugu fazu stvorila se kada je Slovenija ranije u nedjelju u gostima pobijedila Švedsku, ali ni ova posljednja šansa za favorizovanu Hrvatsku nije iskorištena. Hrvatska takmičenje u C grupi završava sa poražavajućim skorom 1-5.

Nije djelovalo da će ishod biti povoljan za Hrvatsku na startu meča – gosti su vodili tokom cijelog prvog poluvremena, nerijetko su imali i dvocifrenu prednost, sve do finiša treće četvrtine. Tada su Zubac i Bogdanović zaigrali bolje, a djelovalo je da je opasnost da Hrvatska ne prođe dalje otklonjena kada je domaćin u finišu susreta imao 78:70.

Međutim, dolazi do potpunog kraha koncentracije, a poslije trojke Laurija Markkanena na četiri sekunde do kraja, Finci imaju 81:79. Bogdanović u posljednjem napadu pokušava preko ruke, ali njegov šut je neprecizan. Ipak, sudije dodjeluju slobodna bacanja Ivici Zupcu, koji je bio fauliran.

Centar Los Angeles Clipeprsa do tog trenutka šutirao je bacanja 4/10, ali se domaća publika nadala da će biti siguran. Međutim, on promašuje prvo bacanje na sekund do kraja i to praktično znači da Hrvatska ne može da izbori produžetak.

Na kraju je u redovima Hrvatske najefikasniji bio Bojan Bogdanović sa 21 poenom (5/16 iz igre), Ivica Zubac je dodao također 21 (9/12 iz igre) i 8 skokova, a Mario Hezonja upisao je 13 (5/14 iz igre). Kod Finaca je Markanen imao 19 poena (7/15 iz igre) i 7 skokova, a iskusni Sasu Salin upisao je 14 poena.