Izraelci nakon produžetka dobili Fince, blistao Avdija

Košarka 02. sep 202216:38 0 komentara
REUTERS/David W Cerny

U D grupi će najprije igrati Poljska i Češka od 17:30 sati, a potom slijedi duel Srbije i Nizozemske, taj susret počinje od 21 sat.

Grupa Evropskog prvenstva u kojoj je Srbija startovala je pobjedom Izraela nad Finskom, posle produžetka – 89:87 (16:27, 24:13, 21:18, 18:21, 10:8).

Bio je to izuzetno uzbudljiv duel, iako posle prve četvrtine nije izgledalo da ćemo gledati dramu. Finci su sa pet vezanih poena uspjeli da stignu do prve dvocifrene prednosti na meču (27:16).

Na početku drugog kvartala imali su i maksimalnih 14 poena viška (30:16), ali su do poluvremena tu razliku borbeni Izraelci, predvođeni sjajnim Denijem Avdijom, istopili, čak su trojkom u finišu stigli i do izjednačenja (40:40).

Igralo se na mahove, pa je i Izrael početkom trećeg dijela stekao osjetniju prednost (55:48), ali je odlični Markanen vratio svoj tim u igru, početkom četvrte četvrtine rivali su ponovo bili u egalu (61:61).

U posljednji minut Finska je ušla sa tri poena viška, poslije tajm-auta pogodio je Markanen (79:76). Uzvratio je Avdija trojkom za izjednačenje (79:79). Naredni napad Finci nisu iskoristili, a potom je Mekel promašio zicer za pobjedu, pa je meč otišao u produžetke.

Izraelci su ipak bolje krenuli u dodatnih pet minuta,stekli su i pet poena viška (84:79). Ali, stvari u svoje ruke ponovo je preuzeo Markanen, koji je nedugo potom trojkom vratio izjednačenje (84:84). Jasno je bilo da će na drugoj strani pokušati Avdija, koji je pogodio upravo uz prekršaj Markanena, potom je na 68 sekundi prije kraja promašio dodatno slobodno bacanje (86:84).

Markanen je na 14 sekundi prije kraja promašio, pa su Finci na liniju slobodnih bacanja odmah poslali Mekela, a plej Izraela je oba puta bio precizan (88:84). Bio je to kraj otpora skandinavskog tima.

Izraelce je do trijumfa predvodio Deni Avdija sa 23 poena i 15 skokova, pratili su ga Ginat sa 13, Pnini i Levi sa po deset poena. Na drugoj strani, fantastični Markanen se zaustavio na 33 poena i osam skokova, dvocifreni kod Finaca bili su još Madsen sa 13 i Maxhuni sa 11 poena.