Kakva noć za Jusufa Nurkića: “Srušio” Memphis i ostvario jubilej u NBA karijeri

Košarka 17. feb 202204:53 > 16:16 0 komentara
JOE MURPHY / NBAE / GETTY IMAGES / GETTY IMAGES VIA AFP

Portland Trail Blazersi napravili su iznenađenje savladavši Memphis Grizzliese na gostovanju 123:119. Najbolji igrač kod Blazersa bio je bosanskohercegovački centar Jusuf Nurkić, odigravši jednu od najboljih utakmica u NBA karijeri. Pored toga obilježio je jubilej po broju ubačenih poena na parketima najjače košarkaške lige svijeta.

Nurkić je odigrao brutalnu partiju ubacivši čak 32 poena (12/17 šut čak 70%. Za dva 11/16. Za tri poena 1/2. 7 od 10 slobodna bacanja). Maestralnu partiju “začinio” je sa 8 skokova, 4 asistencije i po jednom ukradenom loptom i blokadom.

Pratio ga je Simons sa 31 poenom,a dvocifreni su bili Hart sa 22, Winslow sa 16, te McLemore sa 14 ubačaja.

Jusuf je imao razloga za mnogo slavlja jer je sa upisanih 32 poena protiv tima iz Tennesseeja prešao brojku od 5.000 poena u NBA karijeri.

Grizzliesima nisu pomogla ni 44 poena i 11 asistencija Ja Moranta. Bane je imao 30, a Clarke 12 poena.

Prva četvrtina

Prvu četvrtinu Jusuf Nurkić ubacio je 7 poena. Uzeo je tačno četiri šuta i pogodio tri. Dvije dvojke i jednu trojku. A jedan pokušaj za tri je promašio. Pored toga podijelio je i tri asistencije za prvu četvrtinu. Nurkić je dobio 11 minuta u prvoj četvrtini. Simons je imao 11 i u prvoj dionici imao briljantnih 80% procenata šuta.

S druge strane Ja Morant za startnih 12 minuta imao je perfektnu statistiku. 5/5 šutirao je iz igre u prvoj četvrtini ubacivši četiri dvije i jednu tricu. Imao je i 10 slobodnih bacanja od kojih je samo jedno promašio.

Prva četvrtina završila je 36:32 za Trail Blazerse.

Druga četvrtina

Ekipa Chanceya Billupsa u nastavku druge dionice imala je najveću prednost u jednom trenutku od 14 poena. Bh. centar Jusuf Nurkić dobio je skoro 7 minuta i u nastavku. Prvo je promašio dva slobodna bacanja, ali u 2/4 nastavio odličnu pogađati za dva. Dodao je još šest poena, ali uključio se i u skakačkom učinku uhvativši 3 skoka.

Bosnian Beast na poluvremenu imao je 13 poena uz vrhunski šut iz igre 6/7 odnosno 85,7% (5/5 za dva, 1/2 za tri poena). Toj statistici dodao je po 3 skokoa i asistencije. Pored toga pred kraj poluvremena sjajno je izblokirao šut Jaa Moranta.

Morant je nakon početnih 20 poena u nastavku dodao samo 7 jer ga je stao šut u posljednjih 6 minuta druge dionice.

Blazersi su imali prednost nakon 24 minute i odlaska na odmor u FedExForumu 68-57.

Treća četvrtina

Treću četvrtinu Jusuf je proveo skoro 7 minuta na parketu i ubacio još pet poena. Jednu dvojku i jedan šut 2+1 pod faulom. Nastavio je dobro i skakati. Ubilježio je još tri skoka.

Ali Memphis se polakao vraćao u utakmicu i spustio zaostatak na svega -2 na 2:39 do kraja 3/4. Šest vezanih poena Josha Harta održavala su prednost Portlanda. Ipak Hart je napravio i tehničku ua završnici pa su Girzzliesi uspjeli iz toga izaći maksimalno u plusu, jer su nakon pogodili bacanje, a Morant je poslije toga poentirao sa zvukom sirene. U odlučujuću četvrtinu ekipa iz Oregona ušla je sa +4 (94:90).

Petre Thomas-USA TODAY Sports

Četvrta četvrtina

Bosnian Beast je odigrao veoma važnu ulogu poentirajući za Blazersu u trenucima kada je Memphis ozbiljno prijetio da preokrene prvi put od početka utakmica kada su poveli prvim košem na utakmici 2-0. Od tada Portland je konstantno vodio. Nurkić je pogodio bitan šuta za dva uz dodatno slobodno bacanje u zadnjoj dionici, ali i skako sjajno u napadu kada se “lomila” utakmica.

Ipak 5:18 prije kraja meča Bane je donio izjednačenja Memphisu, a nakon toga i prvo vodstvo od početka utakmice. 110-108.

Onda je na scenu stupio bh. centar koji je odigrao maestralno u završnici. U posljednjoj četvrtini ubacio je čak 14 poena. Odigrao je ključnu ulogu u posljednjih 120 sekundi, kada se odlično borio pod portivničkim košem i iznuđivao prekršaje te ih sigurno relizirao.

44 sekundi prije kraja Simons je pogodio trojku i odveo Blazerse na +5 i tada je bilo jasno da će Portland pobijediti Memphis.

Na kraju je bilo 123:119.