Najbolji meč Eurobasketa dosad: Nijemci opet pobijedili, Litvanija u problemima

Košarka 04. sep 202217:09 0 komentara
N1 / F.Z.

Nema sumnje – vidjeli smo najzanimljiviju utakmicu dosadašnjeg toka Eurobasketa. U nedhelju je u "Lanxess“ areni u Kelnu reprezenzacija Njemačke savladala selekciju Litvanije rezltatom 109:107 poslije dva produžetka!

Nakon ove pobjede Nijemci su prvi u grupi sa sve tri pobjede, dok je baltička selekcija u velikim problemima jer je zabilježila sva tri poraza na kraju.

U završnici su Nijemci imali praktično dobijen meč – na pedesetak sekundi do kraja imali su pet poena prednosti. Koristi Valanciunas jedno slobodno bacanje, ali potom Litvanci hvataju loptu i u nastavku akcije Valanciunas polaže za samo “minus dva“ – 87:89. Napad za pobjedu imao je Dennis Schroder, ukupno sedam sekundi, ali NBA bek je zamalo bio neprecizan u šutu za dva poena.

Prethodno je Njemačka održavala jednocifrenu prednost, koja nije prelazila osam poena, tokom praktično čitave druge i treće četvrtine, a blistao je bek Orlando Magica Franz Wagner, koji je fantastično šutirao, prije svega za tri poena.

U produžetku – ponovo drama. Vidjeli smo reviju zbrzanih napada i promašaja, a u posljednjem minutu Schroder pogotkom uz faul i kasnijim realizovanim slobodnim bacanjem poravnava na 96:96. Sa druge strane Grigonis pravi faul u napadu tokom još jednog slabo organizovanog napada gostiju, pa ponovo pojsed za pobjedu imaju Nijemci – ovog puta šest sekundi.

N1 / F.Z.

Međutim, Nijemci su po drugi put promašili pobjedu. Ovog puta je rješavao Wagner – odvojio se od čuvara, šutnuo je za dva poena, ali je baš kao i Schroder petnaestak minuta ranije bio neprecizan.

I treći produžetak je bio uzbudljiv – Maodo Lo je ubacio dvije trojke iz driblinga i djelovalo je da će Nijemci konačno doći do pobjede, ali na kraju je šut za pobjedu imala Litvanija. Međutim, iz otvorene pozicije u posljednjoj sekundi nije pogodio Arnas Butkevičijus.

Litvanci u utorak igraju protiv Mađarske od 17.15 i pobjeda će im biti apsolutni imperativ, dok će istog dana Nijemci od 20.30 u jednom od derbija dana za rivala imati Sloveniju.