Poljska šokirala Sloveniju i plasirala se u polufinale Eurobasketa

Košarka 14. sep 202222:27 0 komentara
REUTERS/Annegret Hilse

Košarkaši Poljske ostvarili su senzacionalan plasman u polufinale Eurobasketa, nakon što su u dvostrukom preokretu savladali aktuelnog prvaka Evrope, Sloveniju rezultatom 90:87.

Poljaci su u prvoj četvrtini zaigrali sjajno u napadu. U prvih deset minuta briljirali su Ponitka i Sokolowski, koji su sjajno otvorili meč. Slovenci su držali korak, ali su igrali dosta slabo u odbrani i na kraju prve dionice dozvolili da im Poljaci ubace 29 poena, te iz prve četvrtine izašli sa tri poena prednosti.

U drugoj dionici Slovence je stalo faktički sve. Ni Dončić, ni bilo ko od njegovih saigrača nisu mogli pogoditi protivnički koš, dok su Poljaci zadržali efikasnost, a upravo u drugoj četvrtini su napravili veliku prednost i na odmor otišli pri rezultatu 58:39, a razlika u prvom poluvremenu je u jednom trenutku iznosila i više od 20 poena.

Dončić je bio neprepoznatljiv u prvih 20 minuta. Šutirao je slabih 3/9 iz igre i skupio devet poena, četiri skoka i četiri asistencije, dok je jedini raspoloženi Slovenac bio Vlatko Čančar sa 14 ubačaja. Poljaci su, s druge strane imali Ponitku i Sokolowskog, koji su imali 16, odnosno 13 poena.

Drugo poluvrijeme Slovenci su otvorili serijom 5:0. Do polovine treće četvrtine Slovenija je smanjila zaostatak na šest poena (54:60), a Poljaci su ti koji su ušli u šutersku krizu. Pred kraj treće četvrtine prednost Poljaka se u potpunosti istopila, a Slovenija je ponovo bila u igri.

Posljednju dionicu utakmice Slovenci su počeli sa samo poenom zaostatka a već nakon 2 minute u posljednjoj četvrtini imali su prednost od tri poena. Poljaci su u tom trenutku imali očajan šut i ništa nisu pogodili iz igre punih devet minuta.

Ipak, u posljednjih pet minuta, Poljaci su držali tempo sa aktuelnim prvacima Evrope, te su dobrom igrom u odbrani ponovo okrenuli rezultat u svoju korist. Na tri minute do kraja Poljska je imala 82:76, sa Lukom Dončićem koji je zaradio petu ličnu grešku. Poljaci su do kraja hladne glave priveli meč kraju.

Najbolji igrač utakmice bio je Mateusz Ponitka sa 26 poena 16 skokova i 10 asistencija, a čak četiri Poljaka bili su dvocifreni u poenima, Slaughter je imao 16, Sokolowki 16, Zyskowski 14 i Balcerowski 11. Kod Slovenaca najbolji je bio Čančar sa 21 poenom, Dragić je imao 17, a Dončić je imao double-double sa 14 poena i 11 skokova.