Španija je drugi finalist Eurobasketa: Njemačka pala nakon dramatičnog meča

Košarka 16. sep 202222:21 0 komentara
REUTERS/Annegret Hilse

Košarkaška reprezentacija Španije drugi je finalist ovogodišnjeg Eurobasketa. Španci su u polufinalu savladali domaćina Njemačku rezultatom 96:91.

Veliko finale zakazano je za nedjelju, a tamo će se Španija sastati sa selekcijom Francuske koja je nešto ranije danas deklasirala Poljsku.

Ekipa Sergija Scariola je mnogo sigurnije počela utakmicu, ali je domaća selekcija u finišu prvog poluvremena nadoknadila devet poena minusa i serijom 14:0 došla do plus pet – 46:41 na oduševljenje prepune “Mercedes Benz“ arene. U tim trenucima blistao je sjajni šuter Andreas Obst, koji je u prvom poluvremenu ubacio tri trojke.

Njemačka je na odmor otišla sa pet poena viška (51:46), potom su dozvolili Furiji da preokrene na 61:57, ali i ponovo neobjašnjivo padne i protivniku dopusti da prvi put ode na dvocifren plus – 71:61 na minut i po prije kraja treće deonice.

Domaći tim je u 33. minutu vodio 77:70, a onda je stao. Španci su dodali gas i serijom 13:0, uz odličnu rolu Usmana Garube, na četiri minuta prije kraja obezbijedili nedostižnih 83:77.

Naturalizovani Lorenzo Brown je bio najefikasniji sa 29 poena (8/10 za dva, 3/7 za tri) uz 6 asistencija, Willy Hernangomez je upisao 16, Huancho Hernangomez 13, a Alberto Diaz 10 poena.

U poraženoj ekipi Dennis Schroder je zabilježio 30 poena (8/10 za dva, 3/7 za tri) i 8 asistencija, Franz Wagner i Andreas Obst (5/8 za tri) po 15, a Daniel Teis 10.

Njemačka će u nedjelju u 17:15 sati protiv Poljske igrati za bronzanu medalju.