Srbija ispala sa Eurobasketa, Spissu presudio Jokiću i društvu

Košarka 11. sep 202219:56 4 komentara
REUTERS/Annegret Hilse

Košarkaška reprezentacija italije napravila je, zahvaljujući preokretu u drugom poluvremenu, senzaciju na Eurobasketu i savladala Srbiju rezultatom 94:86.

Srbija je, kao u svakom meču grupne faze takmičenja, dobro otvorila susret i na krilima svojih najboljih igrača prvu četvrtinu riješila u svoju korist i imala osam poena prednosti (28:20).

U drugoj dionici Italijani su držali korak za Srbima i čini se da su uhvatili mjeru našim istočnim komšijama, te su drugu četvrtinu čak i pobijedili sa dva poena viška, ali su ipak zaostajali na isteku 20 minuta, i to tek šest poena.

Drugo poluvrijeme označilo je početak sjajnog povratka košarkaša sa “Čizme”, koji su bili  gotovo nepromašivi u trećoj, a naročito u četvrtoj četvrtini. U trećoj dionici preokret je poveo Marco Spissu, koji je pogodio nekoliko ključnih trojki, i približio “Trikolore” na samo minus tri na kraju treće četvrtine. Priključili su mu se Nicolo Melli i Achille Polonara, i pored toga što je sa utakmice isključen selektor Italije, Gianmarco Pozzecco.

VEZANA VIJEST

Srbija, s druge strane u četvrtoj četvrtini nije mogla pogoditi ništa, pa je u trećoj četvrtini Italija prešla u vodstvo i trojkama koje su sijevale sa svih strana stvorili prednost od 12 poena prednosti na oko pet minuta do kraja. Srbija je na tri minute do kraja smanjila prednost Italije na šest poena, ali su Italijani do kraja izdržali pritisak Srbije i protiv svih prognoza uspjeli slaviti.

Najbolji u redovima Italije bio je Marco Spissu sa 21 poenom, 18 u drugom poluvremenu. Melli je imao 21, a uz njih su dvocifreni bili još Fontecchio i Polonara. Nikola Jokić bio je najbolji pojedinac u reprezentaciji Srbije sa 32 poena i 10 skokova.

Italija će u četvrtfinalu igrati protiv reprezentacije Francuske, a taj meč igra se u srijedu.