Srbija poslije drame slavila u Istanbulu

Košarka 28. aug 202221:19 0 komentara
FIBA

Košarkaška reprezentacija Srbije je u osmom kolu grupe I kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo poslije drame savladala Tursku u Istanbulu 79:72 i povećala šanse za plasman na Mundobasket.

Reprezentativci Srbije imaju učinak 3-3, koliko i večerašnji rival, ali mora se imati u vidu da Turci 13. novembra gostuju u Beogradu. U preostala dva meča grupe I Grčka je u Atini bila ubjedljiva protiv Belgije 85:68, dok se lider Latvija mučila na gostovanju Velikoj Britaniji, ali je na kraju trijumfovala 87:80.

Izabranici Svetsilava Pešića su u Istanbul otputovali poslije velike pobjede protiv Grčke u „Štark areni“, trijumf u „Sinan Erdem“ dvorani takođe je bio imperativ, i sve je krenulo sjajno po Srbiju.

Odlično je srpski tim igrao na obje strane terena, Nikola Jokić je dominirao pod koševima, a trojkom Nikole Kalinića sa više od pola terena na odmor je otišao sa ogromnih 19 poena prednosti – 47:29.

Malo ko je u tom trenutku pomislio da ekipa Ergina Atamana ima snage i znanja da se vrati u meč. Jokić je početkom trećeg perioda svom timu doneo maksimalnih plus 21, ali od tog trenutka sve je krenulo loše po tim Srbije koja je veoma rano ostala i bez kapitena Vladimira Lučića.

Turska je serijom 12:0 zapretila, došla je do 52:43, ali Srbija je uspjela da odbije nalet domaćina, između ostalog i zahvaljujući dobroj roli Marka Jagodić-Kuridže, i u posljednjih deset minuta ušla sa solidnih 65:55.

U posljednjoj dionici viđena je prava drama, a raspoloženi Cedi Osman je u 37. minutu izjednačio rezultat – 71:71. Momentum je bio na strati Atamanovog tima, ali Turska je do kraja meča postigla još samo jedan poen. Ispostaviće se da je ključna bila trojka Kalinića iz lijevog kornera za 75:72 na 97 sekundi prije kraja, koja je bila uvod u seriju gostiju 7:0 za konačan trijumf.