Težak poraz: Zmajevi nemoćni protiv Francuske

Košarka 14. nov 202222:07 1 komentar
FIBA

Košarkaši Bosne i Hercegovine poraženi su od Francuske 92:56 (17:13; 23:14; 19:17; 33:12 ) u utakmicu 10. kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvu u "Palači sportova".

Prvu četvrtinu naši košarkaši su se dobro držali s obzirom na činjenicu da je selektoru Adisu Bećiragiću nedostajalo 7 košarkaša, ukoliko uzmemo u obzir tim koji je igrao na Eurobasketu.

Najveću prednost tokom prvih 10 minuta koju je imala ekipa Vincenta Colleta je bila +7 (17:10), ali su naši Zmajevi uspjeli smanjiti prednost na -4 (17:13).

Drugu četvrtinu naša selekcija je odigrala je lošije, a to i rezultat druge dionice pokazuje 23:14 za Francusku. Sastav Vincenta Colleta imao je najviše +16 u drugoj četvrtini (40:24), ali je BiH trojkom Kamenjaša spustila prednost Francuza na podnošljivih -13 (40:27).

Čak 14 izgubljenih lopti imali su košarkaši Bosne i Hercegovine, što je itekako uticalo na rezultata, jer su Francuzi sve kažnjavali.

FIBA

Trikolori su držali dvocifrenu prednost od 12 do 19 poena veoma sigurno i tokom treće četvrtine.

Potpuni potop naše reprezentacije desio se u posljednjoj dionici koju su Francuzi dobili sa 21 poenom razlike (33:12).

Zmajevi su meč završili sa čak 24 izgubljene lopte, dok su Francuzi imali 16.

Kenan Kamenjaš bio je na kraju najefikasniji Zmaj sa 20 poena i 4 skoka. Ajdin Penava pridružio se sa 10 ubačaja i 8 skokova. Amar Gegić dodao je 7 poena, 3 skoka i 5 asistencija.

Raduje da je minute u francuskog gradu Pau dobilo 10 od 11 košarkaša na koje je mogao računati, a posebno mladi Zinedin Mulić i Amsal Delalić, kojima će ovo biti veliko košarkaško iskustvo. Mulić je i ubacio dva poena. Priliku od Bećiragića jedino nije dobio Ismet Sejfić.

Prvo ime utakmice bio je Victor Wembanyama sa 19 poena. Pratili su Begarin uz 17 koševa i Inglis sa 11.

Narednu utakmicu naši reprezentativci igraju protiv Crne Gore 23. februara, a tri dana kasnije posljednji meč kvalifikacija za SP gostuju Mađarima.

U ostalim mečevima grupe Litvanija je slavila protiv Crne Gore u Morači 65.56, a Mađarska protiv Češke je upisala trijumf 83:69.

BiH je još uvijek u igri za plasman na SP i potrebna nam je pobjeda protiv Crne Gore an domaćem parketu sa 20 razlike, te pobjeda u zadnjem kolu na gostovanju kod Mađarske.

Francuska i Litvanija praktički su na Mundobasketa jer imaju po omjer 8:2, a Crnogorci su treći sa 6:4. Četvrta BiH ima 5 pobjeda i 5 poraza, a peti su Mađari sa istim omjerom. Česi su posljednji sa 3:7.