Zmajice velikim preokretom pobijedile Japan i plasirale se na SP

Košarka 13. feb 202211:42 > 12:00 2 komentara
FIBA

Košarkašice reprezentacije Bosne i Hercegovine savladale su u posljednjoj utakmici kvalifikacionog turnira u Osaki selekciju Japana rezultatom 87-82.

Za razliku od jučerašnjeg meča, gdje izabranice Gorana Loje nisu uspjele da pariraju kvalitetu Kanade, Zmajice su danas odigrale mnogo bolje.

Iako smo na poluvremenu gubili sa 46:38, u prvih 20 minuta je Bosna i Hercegovina uspijevala da pronađe rješenja i za odbranu iza napad Japanki. Krajem treće četvrtine Zmajice su imale priliku doći u potpuni egal, ali Jonquel Jones nije uspjela pogoditi trojku koja bi BiH približila na samo dva koša razlike.

U posljednju dionicu igre ušlo se sa rezultatom 70:63. Naše košarkašice konačno su uspjele napraviti mini seriju i približiti se na minus od jednog poena, pa čak i povesti rezultatom 79:75 oko tri i po minuta do kraja. Do završetka meča, reprezentativke BiH su održavale prednost i na kraju slavile 87:82.

Bosna i Hercegovina bi i porazom izborila kvalifikiciju na Mundobasket jer se selekcija Bjelorusije nije pojavila na turniru, iako se još uvijek za to očekuje zvanična potvrda FIBA-e.

Jonquel Jones pružila je fantastičnu partiju. Naša najbolja košarkašica skupila je 36 poena, 23 skoka, 4 asistencije i 3 blokade. Raspoložena je bila i Matea Tavić sa 15 poena U reprezentaciji Japana Hayashi je bila najbolja sa 21 poenom.