Poljska prvi četvrtfinalist Eura!

Nogomet 25. jun 201615:54 > 17:41
Reuters

Nakon jedanaesteraca u prvoj utakmici osmine finala Evropskog prvenstva u Francuskoj između Švicarske i Poljske na stadionu Geoffroy Guichard u Saint-Étienneu, Poljska je osigurala mjesto u četvrtfinalu Eura.

Nakon 90 minuta igre na semaforu je stajalo 1:1, ali ni u produžecima nije došlo do promjene rezultata, te su putnika u narednu rundu takmičenja odlučili udarci s bijele tačke.

Sretniji i spretniji su bili nogometaši Poljske koji će zaigrati u četvrtfinalu protiv pobjednika duela između Hrvatske i Portugala. Poljaci su pogodili svih pet penala, dok je tragičar u redovima Švicarske bio Xhaka koji nije realizovao udarac.

Na samom početku, u 20. sekundi meča, Poljska je imala sjajnu šansu nakon greške zadnje linije reprezentacije Švicarske, ali je Arkadiusz Milik prebacio okvir gola Sommera.

Švicarci su uzvratili preko Džemailija deset minuta kasnije, kada je sa pet metara iskosa loše šutirao prema golu Poljaka, a isti igrač je u 22. minuti glavom šutirao preko gola.

Reuters
Reuters
Reuters
Reuters
Reuters
Reuters

Nakon centaršuta Milika u 28. minuti Krychowiak je neometan slabo šutirao glavom sa sjajne pozicije ispred gola Švicarske.

Dvije minute kasnije Grosicki, je nakon sjajnog dodavanja Lewandovskog, lukavo šutirao, ali pored gola. U 32. minuti novi napad Poljske, ali Milik ponovo sa nekoliko metara šutira preko gola.

U 39. minuti Jakub Blaszczykowski je doveo zasluženo Poljsku u vodstvo. Nakon sjajne kontre po lijevoj strani, Grosicki je prošao pored trojice Švicaraca, Lewandowski pustio loptu do Blaszczykowskog koji je sigurno pogodio za veliko slavlje Poljaka.

Sa minimalnim vodstvom Poljaka se otišlo na odmor. U drugom dijelu Poljska je sve do 82. minute čvrsto držala svoju prednost i činilo se da će Poljaci nakon 90 minuta postati prvi četvrtfinalisti Eura. Obje ekipe su imale svoje šanse, ali bez promjene rezultata.

Međutim osam minuta prije isteka regularnog vremena, Xherdan Shaqiri je postigao jedan od najljepših golova u dosadašnjem dijelu Evropskog prvenstva u Francuskoj i ostavio svoju reprezentaciju u igri za četvrtfinale.

Do kraja regularnih 90 minuta, ali i produžetaka, uprkos prilikama pred golovima Sommera i Fabianskog, rezultat se nije mijenjao.

Pristupilo se izvođenju jedanaesteraca. Za Poljsku su pogodili Lewandowski, Milik, Glik, Blaszczykowski i Krychowiak. S druge strane za Švicarce su pogodili Lichtsteiner, Shaqiri, Schaer i Rodriguez, dok je Xhaka propustio realizovati svoj udarac.

Danas od 18:00 sati igraju Vels – Sjeverna Irska, dok u 21:00 počinje duel Hrvatske i Portugala.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.