Francuska izbacila svjetskog prvaka za finale EURO-a

Nogomet 07. jul 201622:46 > 22:48

Francuzi su se plasirali u finale Evropskog prvenstva koje s eigra u njihovoj zemlji nakon što su pobijedili svjetske prvake Nijemce sa 2:0.

Meč polufinala između ova dva tima će vjerovatno ponijeti epitet najbolje utakmice na EP-u jer se svih 90. minuta igrao vrhunski nogomet.

Početak meča, prvih 15. minuta pripao je Francuzima koji su “blitzkriegom” pokušala iznenaditi naciju koja je i izmislila ovu strategiju. Igrao se 7. minut kada je napadač domaće selekcije Antoine Griezmann primio preciznu loptu u šestnaestercu i uputio obećavajući udarac prema donjem desnom uglu. Manuel Neuer je predvidio njegovu namjeru i sa dobrom odbranom spriječio pokušaj Francuza.

Ubrzo su Nijemci uzvratili i u nastavku utakmice preuzeli incijativu, te pokazali da su oni ipak svjetski prvaci. Emre Can je u 14. minutu sa nekih pet metara od francuskog gola šuta u donji lijevi ugao, međutim njegov pokušaj uspješno je odbranio Hugo Lloris. U 26. minut Bastian Schweinsteiger je sa nekih 25 metara šutao pod prečku Llorisa, ali je francuski golman bio na visini zadatka.

U 41. minutu Griezmann je ponovo u dobroj šansi, ali je njegov šut otišao nekoliko centimetara pored njemačkog gola.

U sudijskoj nadoknadi arbitar meča Nicola Rizzoli svira penal za Francusku nakon što je Schweinsteiger igrao rukom u 16-ercu. Napadač Atletico Madrida, Antoine Griezmann, preuzeo je odgovornost i zabio gol za 1:0. Zanimljivo, napadač Trikolora je bio jedna od trgičara finala Lige prvaka kada je u regularnom dijelu meča promašio penal protiv Real Madrida.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.

I u nastavku meču obje ekipe nastavljaju igrati dinamičan, vrhunski nogomet. Jedan od ključnih momenata dogodio se 61. kada je njemački stub odbrane Jerome Boateng morao napustiti igru. Umjesto njega je ušao Shkodran Mustafi.

Upravo je Mustafi bio jedan od tragičara za drugi gol Francuza jer ga je Paul Pogba izdriblao da bi ubacio loptu u kazneni prostor. Neuer je tagođer pogriješio i umjesto da loptu odbije na stranu on je spustio na nogu Griezmannu koji postiže svoj drugi gol na meču, ukupno šesti na prvenstvu.

Svjetski prvaci bacaju sve karte u napad i u posljednji 15 minuta imaju nekoliko sjajnih prilika. Redali su se pokušaji Drexlera, Kimmicha, Gotzea, Howedesa, ali se rezultat nije mijenjao. Pred sami kraj meča, u 86. minutu, Griezmann je mogao i do hat-tricka ali je slabo šutao što nije bio problem za velikog Neuera.

Rizzoli je ubrzo svirao kraj što je značilo da Francuska ide na megdan Portugalcima za titulu prvaka Evrope.