Kome da se zahvalimo na uvođenju penala u fudbalsku igru

Nogomet 02. dec 201616:48 > 03. dec 2016 10:39
Wikipedia

Prosto je nevjerovatno kako se ranije nisu uspjeli sjetiti ovoga, sada kada posmatramo sve ovo iz ove perspektive. Ali, fudbal piše čudne priče, a situacija kako su nastali penali - jedna je od njih.

18. novembra 1934. godine, Nacional i Penarol odlučivali su urugvajskog prvaka u fudbalu, čitavih šest mjeseci nakon njihovog prvog play-offa.

Hector Castro

Krajem 1933. godine, nakon teške sezone, dva tima su bila izjednačena na prvom mjestu urugajskog prvenstva. Prvi meč doigravvanja igrali su 27. maja 1934. godine na Centenario stadionu. U 70. minuti meča, rezultat je glasio 0:0.

Jedan fudbaler Penarola je šutirao loptu prema golu, ali je ona završila van okvira gola, i van okvira terena. Igrom slučaja, pogodila je kabinu u kojoj se nalazilo medicinsko osoblje, i vratila se na teren. Sudija tog meča Telesforo Rodriguez to nije primijetio, i nije zaustavio susret.

Nacional je uzeo posjed, napravio napad, a gol je postigao Hector Castro. Igrači Penarola su protestvovali, ali sudija je bio jasan – gol je priznat. Sudija je potom izvukao deblji kraj, i završio je upravo u toj kabini gdje je medicinsko osoblje, jer su ga igrači Penarola fizički napali.

Tri fudbalera te ekipe su dobila crveni karton. Pomoćni sudac je potom prekinuo susret zbog nedostatka dnevnog svjetla na terenu.

Mjesec dana nakon toga, zvaničnici urugvajske lige su donijeli zaključak da Castrov gol nije regularan, i naređeno je da ove dvije ekipe odigraju posljednjih 20 minuta susreta, iza zatvorenih vrata 25. augusta 1934. godine. Dva puta su igrali produžetke, ali gola nije bilo.

2. septembra iste godine, igrali su drugi play-off, ali ponovo golova nije bilo. To je iziskivalo da se odigra treći meč, 18. novembra – kada se mreža konačno tresla. Penarol je vodio sa 1:0, nakon gola Braulija Castra u 42. minuti. U drugom poluvremenu, na terenu je “podivljao” Hector Castro. Igrač Nacionala, koji je u 53; 61. i 77. minuti postigao tri gola, hat-trick za pobjedu od 2:3. Juan Pedro Arremon je u 58. minuti dao grugi gol za Penarol.

Zbog ovog susreta, i šestomjesečnog neznanja ko će biti prvak Urugvaja, odlučeno je da nakon dva produžetka igrači izvode udarce koje danas zovemo penalima. Kada dođe do toga, obično se koristi termin fudbalska lutrija.