Snapshot

I ove sedmice vam na početku sedmice donosimo pregled sportskih vijesti koje su obilježile sedmicu iza nas.

Krenut ćemo sa košarkom, reprezentativnom.

Iznenađenje u Skenderiji

Košarkaška reprezentacija BiH je u petak, 24. novembra slavila protiv Rusije rezultatom 81:76 u okviru 1. kola grupe E kvalifikacija za SP 2019. u dvorani “Mirza Delibašić”.

Rusi su bolje otvorili susret, te su sve do sredine prve četvrtine vodili zahvaljujući brojnim greškama bh. košarkaša.

Igrači Duška Vujoševića brzo su se konsolidovali te su uzvratili pa potom i poveli ali to vodstvo nisu uspjeli zadržati dok kraja prve četvrtine, koju su Rusi završili u svoju korist 21:20.

U drugoj četvrtini, slična igra kao i u prvoj, mnoštvo grešaka na obje strane. Najveću prednost imali su gosti – šest poena (27:33).

Međutim do kraja poluvremena BiH je uspjela protiv favoriziranog protivnika doći do izjednačenja 38:38.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH nakon 20 minuta su Stipanović sa devet i Musa s osam poena, a kod Rusa Fridzon sa devet poena.

Drugo poluvrijeme je donijelo jako dobru košarku sa obje strane, posebno sa bh. strane koja je na momente vodila i sa više od pet poena razlike.

Zbog tehničke greške sedam minuta prije kraja meč, teren je napustio Nemanja Gordić koji je igrao poprilično dobro.

Četiri minute do kraja, reprezentacija BiH je otišla na plus sedam, vodila je rezultatom 69:62.

Rusija je na kraju trojkom Fridzona prišla na četiri poena razlike, ali je Musa imao mirnu ruku i slobodnim bacanjima potvrdio pobjedu BiH.

Odličan start kvalifikacija košarkaši reprezentacije BiH nastavit će i danas, 27. novembra i to u Francuskoj.

Tim Duška Vujoševića igra protiv favorita grupe, te će imati priliku da odmjere snage sa jednom od najboljih reprezentacija Evrope (bez obzira koliko deficitarni bili sa ekipom), te na neki način – uradi novi test zrelosti.

Priču o košarci završit ćemo sa Jusufom Nurkićem. Bh. košarkaš u redovima NBA ekipe Portland Trail Blazers igra svoju najbolju NBA sezonu od dolaska u SAD.

Starter je, osvojio je srca navijača – a protiv Washington Wizardsa je u gostima vodio svoj tim do nove pobjede.

Portland je slavio sa 108:105 u košarkaškoj poslastici, a bh. centar je postigao 17 poena, imao četiri asistencije i pet skokova za 33 minute provedene na terenu.

Messi i opet Messi

Argentinski fudbaler Lionel Messi u petak je dobio “Zlatnu kopačku“ Evrope za sezonu 2016/17.

Za prvu zvijezdu španske Barcelone ovo je četvrti put da je dobio priznanje namijenjeno najboljem strijelcu evropskih nacionalnih liga, po čemu se izjednačio sa Cristianom Ronaldom, igračem najvećeg rivala Real Madrida.

Messi je postigao 37 golova u španskoj La Ligi, te je tako pobijedio ispred Basta Dosta, koji je u dresu lisabonskog Sportinga postigao 34 pogotka u portugalskoj eliti.

Prethodno 30-godišnji Messi osvajao je “Zlatnu kopačku“ u sezonama 2009/10 (34 gola), 2011/12 (50) i 2012/13 (46). Zanimljivo trofej je preuzeo od klupskog saigrača Urugvajca Luisa Suareza koji je u sezoni 2015/16 postigao 40 golova.

“Nikada sebe nisam smatrao napadačem. Imao sam dovoljno sreće da postižem golove. Odrastao sam istovremeno na i izvan terena. Nastavljam da poboljšavam svoju igru i dodajem novine, i sve više i više uživam u fudbalu“, kazao je Messi, te zahvalio saigračima u Barceloni koji su mu pomogli da postigne tako mnogo golova.

U posljednjih osam godina “Zlatnu kopačku“ osvajali su samo Ronaldo, Messi i Suarez. Jedini put kada ovo priznanje u zadnjih deset godina nije otišlo u ruke igrača koji ne igra u španskoj La Ligi bilo je u sezoni 2013/14, kada su ga osvojili Ronaldo i Suarez, koji je tada igrao u Premier ligi Engleske za Liverpool.

“Zlatnu kopačku“ dodjeljuju Evropski sportski mediji (ESM), udruženje koje okuplja publikacije sa Starog kontinenta povezane sa fudbalom.

Tu nije kraj.

Lionel Messi (30) potpisao je novi ugovor sa Barcelonom koji će trajati do 2021. godine, potvrdili su danas iz katalonskog kluba.

Otkupna klauzula za Messija u novom ugovoru iznosi “vrtoglavih“ 700 miliona eura. Ukoliko ostane do isteka novog ugovora Messi će u klubu sa “Camp Noua“ boraviti punih 17 godina.

Argentinac je u Barcelonu stigao kao 13-godišnjak 2000. godine iz Newell Old Boysa. Nakon što je igrao impresivan fudbal u mlađim kategorijama za prvi tim je dbitovao sa svega 16 godina u prijateljskoj utakmici protiv Porta. Debi u takmičarskom fudbalu na seniorskom nivou zabilježio je godinu dana kasnije protiv gradskog rivala Espanyola.

Za Barcelonu je odigrao 608 zvaničnih utakmica i postigao gotovo nevjerovatna 523 gola. Sa “Barcom“ je osvojio je osam naslova šampiona Španije, šest nacionalnih Superkupova i pet Kupova. Na međunarodnoj sceni ima četiri pehara Lige šampiona, te po tri Superkupa Evrope i Svjetskog klupskog prvenstva. Ono što mu u karijeri nedostaje jeste veliki trofej sa Argentinom za koju je odigrao 123 utakmice uz 71 pogodak. Jedino što je sa nacionalnim timom osvojio je zlato na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine.

Samostalno je osvojio niz priznanja, a izdvajaju se pet “Zlatnih lopti“ za najboljeg fudbalera svijeta i četiri “Zlatne kopačke“, nagrada namijenjena najboljem strijelcu u evropskim nacionalnim ligama.

Lijep gest Salaha

Mohamed Salah je postigao novi pogodak u remiju sa Chelseajem (1:1), a u centru pažnje je bila njegova proslava.

Salah nije želeo da proslavi pogodak, a iako su svi mislili da je to iz poštovanja prema bivšem klubu pošto je u Chelseaju igrao šest mjeseci, on je zapravo to uradio iz poštovanja prema žrtvama u terorističkom napadu koji se dogodio u petak u njegovoj domovini, pišu Sportske.

Podsjetimo, Salah je zvanično član Chelseaja bio od 2013. do 2015. godine, ali je većinu vremena proveo na pozajmicama u Fiorentini i Romi, pošto ga je Jose Mourinho olako otpisao.

On je za Chelsea odigrao 19 mečeva i postigao dva gola, a od kako je došao u Liverpool je dao 13 na 15 mečeva.

Loše vijesti za Bayern

Bayern Munchen doživio je drugi poraz ove sezone, ali imao i jednu nezgodu na poluvremenu.

Po drugi put ove sezone Bayern je doživio poraz u Bundesligi. Bolji od njega bili su igrači Borussije Monchengladbach, koji su slavili s 2:1 na domaćem terenu, piše Gol.hr.

Bayern je zaostajao već na poluvremenu, nakon što je Thorgan Hazard zabio iz jedanaesterca u 39. minuti, a Matthias Ginter udvostručio prednost minutu prije odmora. Arturo Vidal zabio je za Bavarce u 74. Minuti, ali Heynckes nije uspio izbjeći prvi poraz od povratka na klupu.

Treba spomenuti i kako je James Rodriguez zamijenjen nakon prvih 45 minuta zbog sumnje u potres mozga, što je potvrdio i trenera Bayerna nakon utakmice:

”James je najvjerovatnije imao potres mozga. Nije znao ni rezultat utakmice na poluvremenu”, rekao je Heynckes.

Kada smo već kod Bundeslige, valja napomenuti da smo u subotu, 25. novembra imali priliku gledati jednu od boljih fudbalskih partija ove sezone.

U najvećem njemačkom derbiju, na Signal Iduna Parku snage su odmjerili Borussija iz Dortmunda i Schalke 04. Jedna od onih utakmica gdje s pravom možemo reći “bila je to utakmica sa dva različita poluvremena”, jer je nakon 45 minuta na semaforu stajalo 4:0.

Nakon 90 minuta – navijači Schalkea su mogli biti zadovoljniji, jer je susret okončan 4:4.
Aubameyang je pogodio u 12. minuti za 1:0, da bi agoniju Schalkea povećao Stambouli autoglom u 18. minuti. U 20. minuti već je bilo 3:0, da bi Guerreiro pogodio u 25. za noćnu moru gostiju, koji su prije ovog kola bili druga najbolja ekipa lige.

Nastavak meča – druga priča

Burgstaller u 61. pogađa za 4:1, a samo četiri minute poslije – Harit je pogodio za 4:2. Tračak nade, slamka spasa…nazovite to kako hoćete.

Minuta je bila 86. kada je Caligiuri pogodio za 4:3, a šlag na tortu došao je u 94. u momentu kada Naldo glavom pogađa za kraj nevjerovatnog fudbalskog meča – u kojem smo mogli vidjeti svu ljepotu igre – i sve emocije.

Nova karijera za Michaela Owena

Proslavljeni engleski fudbaler Michael Owen zauzeo je drugo mjesto na svom debiju kao džokej na humanitarnoj trci u Ascotu.
Owen je jahao Caldera Prince, a ispred njega se našao samo Tom Chetfield-Roberts.

“On je dijamant među konjima, oduševljen sam iskustvom“, rekao je Oeen, koji je tokom igračke karijere branio boje Liverpoola, Reala i Manchester Uniteda.

Nekadašnji napadač uzgaja trkačke koje, ali se u sedlu prvi put našao ove godine. Tokom treninga je izgubio oko šest i po kilograma i nekoliko puta je pao sa konja.

“Kada gledate trke na televiziji, sve uzimate zdravo za gotovo. Sada se osjećam bezbjedno na konju, a kada se uzme u obzir da do prije šest meseci uopšte nisam jahao, prezadovoljan sam. Tri puta sam pao kada je galopirao i pomislio sam šta uopšte radim. Ali, sve se svodi na krv, suze i znoj. U pitanju su brze i opasne životinje, tako da ne smijete da budete neozbiljni. Ako imate strast i želju, to vrijedi“, naglasio je Owen.

Owenu su nagradu uručili Princ od Velsa i Vojvotkinja od Cornwalla.

Skandali – glavne uloge Južnoamerikanci

Bivši brazilski nogometni reprezentativac Robinho (33) osuđen je na sudu u Milanu na devet godina zatvora zbog sudjelovanja u grupnom silovanju 22-godišnje Albanke.

Sve se dogodilo još 2013. godine dok je Robinho igrao za Milan, a osim njega na zatvorske kazne osuđena su još petorica muškaraca.
Robinho i njegovi prijatelji su osuđeni jer su u jednom milanskom noćnom klubu silovali 22-godišnju djevojku. Presuda je nepravomoćna i Robinho, koji se trenutačno nalazi u domovini, ima pravo žalbe, prenosi Hina.

Ovo nije prvi put da brazilski napadač ima problema sa zakonom. U vrijeme dok je igrao u Manchester Cityju završio je na policijskom ispitivanju nakon što ga je 19-godišnja studentica prijavila za spolno uznemiravanje.

Robinho trenutačno igra za Atletico Mineiro, a nosio je dres Milana, Manchester Cityja, Santosa, Real Madrida i kineskog Guangzhou Evergrandea.

Za reprezentaciju Brazila upisao je 100 nastupa i postigao 28 golova.

Jedna od najvećih fudbalskih legendi Argentinac Diego Armando Maradona optužio je svoje dvije kćerke Dalmu i Gianninu za krađu 3,4 miliona funti i zatražio da se jedna od njih kazni zatvorom, prenijeli su španski mediji.

Argentinac je optužio i svoju bivšu suprugu Claudiju Villafane da je umiješana u navodnu krađu, uz tvrdnje da su dio novca ostavile u Urugvaju.

Bivši fudbaler italijanskog Napolija je izjavio da je njegova porodica dio novca stavila na račun u banci u Urugvaju, dok su jedan dio njegovog novca iskoristile za kupovinu imovine u SAD-u.

Maradonin advokat tvrdi da je Giannina /28/ u avgustu nekoliko časova provela u Urugvaju, gdje posjeduje bankovni račun, sa kojeg “njeno dijete uzima novac i prebacuje ga na drugi račun”, prenosi španski sportski magazin Marca.

“Ukoliko je novac tamo gdje mislimo da jeste, onda ne postoji druga opcija nego da se Giannina uhapsi”, rekao je advokat slavnog fudbalera.

Giannina je na izjave advokata njenog oca odgovorila izjavim da “znaju gdje ona živi i da mogu da dođu kad god žele”, prenosi Daily mail.

Tokom karijere, kontroverzni fudbaler, koji je jedno vrijeme bio ovisnik o kokainu, igrao je i za Bocu juniors i Barcelonu, a sa reprezentacijom Argentine je osvojio Svjetsko prvenstvo u fudbalu 1986. godine.

Maradona se smatra jednim od najboljih fudbalera u historiji ovog sporta, kojim je prestao da se bavi 1997. godine.