Tinejdžer 'sakrio' Ronalda dok su ga gledali Barcini skauti

Nogomet 27. mar 201816:27 > 16:30
REUTERS/Denis Balibouse

Ukoliko ste gledali prijateljski meč između Portugala i Holandije koji je okončan rezultatom 0:3, vjerovatno ste primijetili impozantnu partiju stopera Oranja - Matthijsa de Ligta.

On je naime bio igrač susreta, i najodgovorniji što se Cristiano Ronaldo ‘nije vidio’ na terenu. Uprkos tome što su nominalni domaćini statistički bili dominantniji, selekcija Holandije je iskoristila skoro sve svoje prilike i tako najavila izlazak iz krize u kojoj se nalazi reprezentativni fudbal ove zemlje.

De Ligt je susret napustio u 84. minuti, a iako je stoper, uspio je asistirati za dva gola svoje reprezentacije. On je u 32. minuti asistirao Babelu za 2:0, a onda i u drugoj minuti nadoknade prvog dijela i Van Dijku za uvjerljivu pobjedu Holandije.

Zbog njega su na stadionu bili i skauti Barcelone, a vidjeli su da je Ronalda i ekipu ostavio bez ikakvih šansi na terenu. Za 84. minute na terenu imao je 50 dodira s loptom, dva puta je asistirao. Imao je 95,6 posto preciznih pasova na meču, kreirao je dvije šanse, presjekao je jednu loptu i dva puta je “očistio” šansu ispred svog gola.

De Ligt je rođen 12. augusta 1999. godine, visok je 188 centimetara i igrač je Ajaxa. Može igrati na obje stoperske strane, a ugovor sa Ajaxom ga veže do 2021. godine.

Prema podacima Transfermarkta, De Ligt vrijedi 25 miliona eura. Ukoliko sa ovakvim partijama nastavi – tim iz Amsterdama će Barceloni, ali i svim ostalim zainteresovanim klubovima moći tražiti mnogo više novca.

Ajax je trenutno drugi na tabeli Erdivisie, a De Ligt je od 28 kola odigrao 27 mečeva, dao je tri gola, jednom asistirao – sa ukupno 2.474 odigrane minute.

U duelu sa Portugalom upisao je svoj peti nastup, a kako sada stvari stoje – mogao bi postati novi bedem odbrane Lala. U Ajaxu je prije potpisa za prvi tim prošao sve niže kategorije, što znači da je izdanak legendarne škole fudbala koja je proizvela prvoklasne fudbalere.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.