"El Matador" junak Urugvaja, Messi i Ronaldo idu kući

Nogomet 30. jun 201820:58 > 21:54
REUTERS/Jorge Silva

U drugom meču osmine finala Svjetskog prvenstva u Rusiji, igranom u subotu, sastali su se Urugvaj i Portugal. Dalje ide "nebesko-plavi" nakon što su sa 2:1 pobijedili aktuelnog prvaka Evrope.

Meč na stadionu Fisht najavljen je kao sudar Luisa Suareza i Cristiana Ronalda, ali je druga zvijezda urugvajske reprezentacije odlučila da na sebe skrene svjetla reflektora.

Igrao se 7. minut, Saurez je primio loptu na desnoj strani terena i uputio centaršut koji je u gol pretvorio Edison Cavani.

Urugvajski nogometaši su u prvom poluvremenu u potpunosti “ugušili” igru Portugala, a pred golom Ruija Patricija su bili izuzetno opasni. Upravo spomenuti Patricio je zaustavio Suarezov lukavi šut iz slobodnjaka što bi gotovo sigurno značilo i kraj za evropskog prvaka.

Na drugoj strani vrebao je Ronaldo, pokušavao je iznuditi slobodnjak što mu je i pošlo za rukom, tj. prekršaj je bio sviran nad njegovim saigračem. CR7 je namjestio loptu, šutirao, ali je ona završila u živom zidu. Do kraja prvog dijela rezultata se nije mijenjao.

U nastavku Portugal je zaigrao bolje, odlučnije, što se isplatilo u 55. minutu nakon jednog kornera kada je u skoku najviši bio veteran Pepe. Nogometaši selektora Fernanda Santosa su u tim trenucima izgledali kvalitetnije na terenu, ali ubrzo je uslijedio odgovor u liku Cavanija.

Igrao se 62. minut. Rodrigo Bentancur je poslao loptu na desnu stranu portugalskog 16-erca koju je popularni “El Matador”, iz prve, opalio neodbranjivo po golu čuvara mreže evropskog prvaka.

Junak meča je u 74. minutu morao izaći vani, umjesto njega u igru je ušao Cristhian Stuani.

Portugalci su u posljednjih 10 minuta “stisnuli” svoga protivnika. Pokušavali su na sve načine da dođu do gola, od igre preko bokova, kroz sredinu do ubačaja iz prekida. Ali su defanzivci Urugvaja i Atletico Madrida, Jose Gimenez i Diego Godin, pokazivali zašto ih smatraju najboljim odbrambenim parom Mundijala.

Urugvaj je odolio svim napadima portugalskih nogometaša i zasluženo prošao u četvrtfinale.

U prvom današnjem meču Francuzi sa 4:3 slavili nad Argentincima i na taj način, vjerovatno, okončali reprezentativnu karijeru Lionela Messija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.