Rusi nastavili prokletstvo Španije

Nogomet 01. jul 201817:16 > 18:40
Francois Xavier MARIT / AFP

U prvom nedjeljnom duelu, u osmini finala na Svjetskom prvenstvu, slavila je reprezentacija Rusije koja je pobijedila Španiju nakon boljeg izvođenja penala. "Furija" nikada u eliminacionoj fazi nije slavila protiv domaćina Mundijala.

Prvo poluvrijeme između Rusije i Španije nije ponudili kvalitet nogometa kakav je viđen na jučerašnjem susretu Argentine i Francuske. “Furija” je relativno brzo došla u vodstvo. Nakon jednog prekida pred golom Rusa, domaći igrač Sergei Ignashevich zabio je autogol nakon pokušaja da u tome onemogući Sergija Ramosa.

Španija je nametnula svoju igru – kratkih pasova bez preuzimanja rizika. Rusi su bili nemoćni sve do 40. minuta kada je Gerard Pique napravio nepotreban penal igrajući rukom ispred Artema Dzyube. Upravo je Dzyuba pogodio iz penala, za izjednačenje i svoj treći gol na turniru. Sa ovim rezultatom otišlo se na “hlađenje”.

Drugi dio je donio bolji nogomet. Španci su pokazali agresivniju igru. Dobru šansu je imao Isco u 58. minuti, ali su ga domaći defanzivci, na nekoliko metara od gola, izblokirali na vrijeme.

U 61. minutu u igru je ušao najbolji strijelac Rusa Denis Cheryshev čije je odsutsvo iz prvih 11 bilo veliko iznenađenje.

Španski selektor Fernando Hierro je uvođenjem Andresa Inieste i Daniela Carvajala pokušao da doda novu dimenziju u napadu svoga tima, ali su, kako se utakmica primicala kraju, obje reprezentacije išle na sigurno i produžeci su izgledali izvjesni.

U 85. minutu iskusni Igor Akinfeev je Ruse spasio dva puta u jednom napadu. Prvo je odbranio Iniestin udarac sa ruba 16-erca, da bi u istom napadu blokirao i Iaga Aspasa.

Meč je u regularnom vremenu završen 1:1 što je značilo novih 30 minuta i prve produžetke na ovom Svjetskom prvenstvu.

Cherchesov za historiju

U prvom produžetku zabilježen je potez za historiju. Naime, selektor Stanislav Cherchesov iskoristio je četvrtu zamjenu što je od ovog Svjetskog prvenstva uvedeno kao olakšica za reprezentacije koje igraju dodatnih 30 minuta nakon isteka regularnog vremena.

U 109. minutu zabilježena je najveća šansa Španaca na utakmici. Rodrigo je fintom izbacio ruskog defanzivca, sjurio se prema gola, ali je njegov šut sa nekoliko metara od gola odbranio Akinfeev koji je loptu odbio. Na loptu je natrčao Carvajal, ali je i njegov šut blokiran od jednog domaćeg nogometaša.

U 115. “Furija” je tražila penal. U kaznenom prostoru pali su i Ramos i Pique, ali je sudija Bjorn Kuipers nakon VAR konsultacije pokazao da se nastavi sa igrom.

U nastavku nije bilo promjene rezultata pa je glavni arbitar pokazao na izvođenje penala.

U lutriji penala više stabilnosti i znanja imali su Rusi koji su postali četvrta reprezentacija, domaćin svjetskog prvenstva koja je zaustavila Španiju. Krivci za nastavak španskog prokletstva bili su Koke i Iago Aspas.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.