Poljaci odnijeli puni plijen sa "Bilinog Polja"

Nogomet 07. sep 202021:06 > 22:38
REUTERS/Dado Ruvic

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Zenici poražena od Poljske. Gosti su sa 2:1 slavili u drugom kolu Lige nacije. Nakon dobre predstave i pozitivnog remija protiv Italije, izabranici Dušana Bajevića pokvarili su opšti utisak.

Uvodni minuti meča na “Bilinom Polju” donijeli su oprezan nogomet na obje strane. Prvo veće uzbuđenje desilo se tek u 16. minutu. Haris Hajradinović je sjajno uposlio Armina Hodžića, koji je solo prodorom pokušao doći do gola Poljaka, ali je nakon gužve u kaznenom prostoru odbrana gostiju izbila loptu i otklonila opasnost.

Nekoliko minuta kasnije penal za BiH. Običan i ne pretjerno opasan centaršut za Elvira Koljića natjerao je Jana Bednareka da ruši bh. napadača, a sudija Cuneyt Cakir je bez okolišanja pokazao na “kreč”. Siguran je bio Hajradinović.

U 30. minutu zaprijetio je Eldar Ćivić, ali je na golu Poljaka bio siguran Lukasz Fabianski.

Posljednji trenuci prvog poluvremena doveli su do ofanzive gostiju. Prvo je u 42. minutu glavom šutira Kamil Grosicki, ali Admir Begović sigurnom intervencijom spašava našu mrežu. Dva minuta kasnije ponovo Poljaci u šansi. Zoran Kvržić na vrijeme je presjekao opasno ubacivanje i loptu izbacio u korner.

N1

“Zmajevi” se nisu ni snašli, a već je na semaforu bilo 1:1. Bukvalno igrao se posljednji minut prvog dijela kada je Kamil Glik, nakon ubačaja iz kornera, nadskočio tri naša igrača i zakucao loptu u Begovićevu mrežu. Sudija je ubrzo poslao igrače na odmor.

Nastavak je donio dobro protrčavanje Edina Višće, koji je ušao u drugom poluvremenu, ali je loše dodao u 16-ercu Poljske. Da je bio malo precizniji ko zna kako bi se završilo.

U 53. minutu dobra kontra koja je “mirisala” na gol. Ali se oglasila pištaljka jer je Hodžić bio u nedozvoljenoj poziciji.

Na drugoj strani velika šansa za izabranike Jerzyja Brzeczeka. Begović krajnjim naporom snage skida loptu sa noge poljskom napadaču.

Višća u 58. minutu maši najbolju priliku za Zmajeve. Neometano, sa nekih šest, sedam metara šutira pored gola.

Selektor Dušan Bajević je ubrzo u igru uveo Edina Džeku, kojeg je odmarao nakon meča sa Italijanima, što je značilo da u nastavku BiH igra sa dva napadača.

Međutim, umjesto našeg ofanzivnog pristupa, Poljaci su u potpunosti preuzeli inicijativu na terenu. Takva igra uskoro je urodila plodom. Grosicki je u 67. minutu iskoristio dobro dodavanje Macieja Rybusa i doveo svoj tim u vodstvo.

“Zmajevi” su nakon drugog primljenog gola izgledali dosta loše na terenu, ali su i takvi propustili stopostotnu šansu kada je Koljić loptu, umjesto da je zakuca u mrežu Fabianskog, poslao na tribine.

U 78. minutu i Džeko maši dobru šansu. Tačnije njegov šut brani “dvadesetdvojka” poljske reprezentacije.

Ali šta je Višća promašio u 85. minutu – prepričavat će se. Umjesto da matira Fabianskog, veznjak “Zmajeva” je sa pet metara promašio cijeli fudbal. Imat će za čim žaliti.

Do kraja meča Poljaci su “trošili” vrijeme, pa je rezultat ostao 2:1 za goste.

U drugom meču naše grupe Italijani su, također, u gostima slavili protiv Nizozemske.

Nakon dva odigrana kola prvi su “Azzurri” sa 4 poena, slijede Nizozemci sa 3, koliko ima i Poljska. Mi smo posljednji sa bodom osvojenim u Firenzi.