BiH ponovo bez Evropskog prvenstva, Sjeverna Irska bolja nakon penala

Nogomet 08. okt 202021:46 > 23:30
REUTERS/Dado Ruvic

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine u prvom duelu baraža Lige nacija za plasman na EURO 2021 snage na stadionu Grbavica odmjerila je sa Sjevernom Irskom. Rezultat je nakon regularnih 90 minuta glasio 1:1, pa je meč otišao u produžetke - budući da se u ovoj fazi igra samo jedna utakmica. I nakon dodatnih 30 minuta stanje na semaforu se nije mijenjalo - pa su penali odlučili pobjednika, a to je bila reprezentacija Sjeverne Irske (3:4).

Izabranici Dušana Bajevića odlično su otvorili meč. Od prve minute su preuzeli inicijativu na meču i brzim pasovima dolazili do prostora gdje su mogli ugroziti gol protivnika.

Sjeverna Irska uspjevala je nekako zadržavati nalete Bosne i Hercegovine, ali je većina intervencija odbrane završavala u korneru. BiH je prijetila iz ugla – ali do promjene rezultata čekalo se do 15. minute.

Nakon jednog dobrog pasa sa polovine reprezentacije BiH sjajno je po desnoj strani probio Cipetić. Njegov čuvar se okliznuo i ostavio prostora za prodor u šesnaesterac odakle Cipetić pronalazi Krunića koji iz neposredne blizine matira golmana Sjeverne Irske.

Igrači BiH držali su kontinuitet dominacije, a Sjeverna Irska akcijama iz igre nije uspjevala ugroziti gol na kojem je stajao Ibrahim Šehić. Upravo je golman BiH u jednom momentu sjano intervenisao na golu BiH zbog čega je zaradio ovacije. Ova situacija desila se samo minut nakon gola BiH.

Čak i u momentima kada je BiH smanjila tempo i povukla se ka svom golu – gosti nisu pravili pravi pritisak koji bi ugrozio eventualno gol domaće reprezentacije.

Imali su Zmajevi još dvije fenomenalne prilike za gol, ali je prvo udarac Pjanića završio nekoliko centimetara pored gola, dok je udarac Radeta Krunića iz izgledne pozicije unutar šesnaesterca završio u rukama golmana Peacoc-Farrea.

Najbolju priliku za poravnanje gosti na Grbavici su imali u samom finišu prvog poluvremena, ali su iz izgledne pozicije stvorili konfuziju sami sebi – te je ostalo 1:0 nakon prvih 45 minuta.

Sjeverna Irska dosta je odlučnije ušla u prvo poluvrijeme. Bili su mnogo agilnije u napadu, dok je u napadima Bosne i Hercegovine nedostajalo ideje. Bolji momentum izabranici selektora Baraclougha iskoristili su u 53. minuti. Pogriješio je stoperski duo Zmajeva što je iskoristio Niall McGinn i pogodio za 1:1.

Upravo je strijelac gola za Sjevernu Irsku samo minut poslije odlično pronašao McNaira – ali je udarac glavom iz odlične pozicije otišao pored gola Šehića. U 56. minuti je Rade Krunić sjajno prošao i šutirao – ali direktno u golmana S. Irske. U narednom napadu gosti su imali nevjerovatnu šansu za gol – ali je odbrana BiH loptu izbacila skoro sa gol linije.

U 61. minuti je Miralem Pjanić pogodio prečku iz slobodnog udarca, a u nastavku akcije jedna oštra lopta u kazneni prostor nije pronašla nijednog igrača BiH za eventualnu promjenu rezultata.

Na 30 minuta do kraja meča – BiH je pojačala pritisak, a redale su se prilike pred golom gostiju. Saničanin, Višća i Hadžiahmetović su bili u dobrim šansama, ali bez promjene rezultata. Bila je 70. minuta kada je Višća imao sjajnu priliku za gol nakon dobre, kolektivne akcije – no nije se najbolje snašao pred golom. Bio je samo korner.

Uslijedio je potom period rovovske borbe – većinom na sredini terena. Oba tima su igrala jako oprezno, a većih šansi za gol nije bilo ni na jednoj strani. Do konca regularnog toka meča promjene nije bilo, pa je meč otišao u produžetke.

Prvi produžeci u historiji reprezentacije BiH

U prvih pet minuta prvog produžetka vidjeli smo po dobar udarac u okvir gola i na jednoj i na drugoj strani, gdje su se golmani odlično iskazali. Ostatak prvog produžetka bio je jako težak, borben, sa mnogo opreznosti s obje strane – a od prilika se može izdvojiti pokušaj Hotića koji je otišao preko gola.

U 110. minuti, u drugom produžetku, bilježimo prvu opasnu situaciju pred golom Sjeverne Irske. U akciji su bili Višća i Džeko, lopta je stigla do Hotića – ali je njegov šut završio preko gola. Gojak je u 113. minuti odlično pronašao Višću u kaznenom prostoru gostiju, ali je njegov šut izblokiran.

I nakon 120 minuta bilo je 1:1, pa su penali odlučili pobjednika.

Pjanić je bio siguran u prvoj seriji za BiH, ali je pogodio i Dallas za 1:1 u izvođenju penala.

Hajradinović je namjestio loptu u drugoj seriji – ali mu je udarac odbranio golman Sjeverne Irske. Lafferty je pogodio za 1:2.

Višća je u trećoj seriji pogodio prečku, ali je promašio i Saville za Sjevernu Irsku.

Hotić je pogodio za BiH i izjednačio na 2:2, ali je Washington pogodio za 2:3.

Kapiten Edin Džeko izveo je četvrti penal za BiH i golom ostavio je BiH u igri. Bilo je 3:3 nakon neopotpune četvrte serije.

Ipak Boyce je pogodio i zaključio pobjedu Sjeverne Irske (3:4 u penal seriji).