Fudbalska arhiva: Kako osvojiti Ligu prvaka za 90 sekundi

Nogomet 14. jan 201620:51 > 20:58
AFP

Nakon 31 godine Manchester United je 1999. godine uspio podići pehar osvajača Lige prvaka. Briljantna sezona iza njih u Premiershipu i finale protiv Bayerna stavilo je tačku na savršen tim kojeg je stvorio Alex Ferguson.

Bio je 26. maj, a na Camp Nou stadionu u Barceloni snage su odmjerile tada dvije najbolje momčadi u Evropi, Manchester United i Bayern iz Minhena.

Tri minute dijelile su Fergusona da ostane bez Svetog grala evropskog fudbala, ali ono što je krasilo menadžera Uniteda tih godina, jeste trenutak u kojem je znao kada da napravi izmjenu i koga da ubaci u igru.

Nakon evo skoro 17 godina, i dalje je aktuelna polemika “ko je bio bolji”.

Statistika i tok susreta su na strani Bayerna, nedvojbeno. U šestoj minuti je Mario Basler pogodio gol iz slobodnog udarca kojeg Peter Schmeichel nije ni vidio. Loptu je uputio pored živog zida, i prizemnim udarcem matirao danskog golmana.

Bayern je tokom 90 minuta uspio pogoditi okvir gola dva puta. Mehmet Scholl je impozantnim lob udarcem prevario i odbranu i golmana Crvenih đavola, ali je udarac zaustavila stativa.

Kasnije je i Carsten Jancker udarcem “poluškaricama” pogodio prečku, neki navijači Bayerna i dalje čekaju te dvije lopte da uđu u gol…jer su tamo morale završiti.

Imao je Bayern još prilika, ali na semaforu je stajalo samo 1:0. Sve je išlo u korist Bavaraca, čak i podatak da Roy Keane i Paul Scholes nisu znali šta će jedan s drugim na sredini terena.

Ovo su bili sastavi timova.

Wikipedia

Jedan iskorišten prekid napravio je razliku. Ferguson je uveo Teddyja Sheringhama umjesto Jaspera Blomqvista, te je prebacio Giggsa na prirodnu poziciju. Beckham je igrao desno, a Dwight Yorke je mogao dublje otići u fazi napada. Scholes je preuzeo poziciju playmakera. Ulaskom i jednog od najboljih Joker igrača svih vremena Ole Gunnara Solskjaera, Manchester je dobio ono što mu je falilo većinu meča.

Tada je United imao oblik, tačnije počeo je da liči na fudbalsku ekipu. Furiozno su ušli u finiš meča, stvorili su nekoliko šansi – ali lopta nije išla iza leđa Olivera Kahna, ponajboljeg golmana svijeta tih godina.

Prošlo je 30 sekundi od isteka regularnih 90 minuta. Korner je sa lijeve strane za United, a pored lopte je David Beckham. Izjednačenje. Teddy Sherinhgam je posljednji zahvatio loptu, a Kahn i ostali igrači Bayerna su tražili ofsajd.

Nije ga bilo, 1:1, oduševljenje navijača Manchestera, koji nisu ni slutili da će za dvije minute postati prvaci Evrope u fudbalu.

“Name on the trophy” uspio je izgovoriti Clive Tyldsley, planetarno popularni engleski komentator prije Beckhamovog kornera, kojeg je Ole Gunnar Solskjaer pretvorio u gol za 2:1.

“Svi igrači su potrčali prema Oleu koji se klizao na koljenima do navijača Manchestera. Ja nisam mogao. Samo sam legao na pod i pomislio: ‘Bože, uspjeli smo’. Bio sam u nevjerici da smo pobijedili, i to na koji način”, kazao je Gary Neville nakon meča.

Za one koji površno znaju engleski jezik, Fergusonove riječi nećemo ni prevoditi: “Football, Bloody Hell”.

“Nije najbolji tim pobijedio, nego onaj sretniji”, kazao je Lothar Matthaus nakon susreta. Shrvani Stefan Effenberg je dodao: “Nemam riječi da opišem ovaj mučni momenat. Previše je brutalno”.

Ottmar Hitzfeld, trenar Bayerna kazao je da je njegov tim zaslužio titulu, ali priznao je pobjedu Uniteda na koncu. “Oni su veliki šampioni”, kazao je.

Nije ovo bilo jedno od najdramatičnijih finala, samo je finiš utakmice bio dramatičan. Prvak Evrope je odlučen na dramatičan način, a taj prvak Evrope je zaokružio trostruku krunu sa tim trofejom.

United je te sezone u 59 utakmica postigao 13 golova u sudijskoj nadoknadi, a u 15 mečeva su se vratili nakon što su inicijalno gubili susret. To su i rekordi koje je Ferguson postavio.

Time se i škotski stručnjak i zazizdao među najbolje menadžere na planeti, možda i svih vremena, a uistinu mu je falila Liga prvaka, koju je dobio zahvaljujući 11. i 12. korneru na tom meču za svoj tim.

Lothar Matthaus je završio karijeru bez pehara najvažnijeg fudbalskog takmičenja u Evropi. Dvije godine kasnije, Bayern i Hitzfeld su osvojili ovo takmičenje savladavši Valenciju nakon penala.

Haotičan način na koji je United došao do Lige prvaka vjerovatno ih je kasnije koštao da ovo takmičenje osvajaju češće. Novi naslov čekali su do sezone 2007/08, kada su pobijedlili Chelsea na penale.

United je te 1999. godine savladao Bayern u infarkt završnici. Najtaužnije je bilo gledati suze Samuela Oseyja Koufura i Carstena Janckera nakon posljednjeg zvižduka. Ostalo je historija.

Za one koji imaju vremena, ili se žele podsjetiti, YouTube ima snimak cijelog meča. Uživajte opet.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.