Amerikanci pobijedili Iran za osminu finala, Englezi “razbili” Velšane (VIDEO)

Nogomet 29. nov 202222:03 1 komentar
REUTERS/Hannah Mckay

Fudbaleri Engleske i SAD-a plasirala su se u osminu finala Svjetskog prvenstva u Kataru. Gordi Albion "potopio" je Vels u drugom poluvremenu sa 3:0, a minimalac Amerikanaca dovoljan je za prolaz dalje protiv Irana u direktnom okršaju.

Prva prava šansa na Engleze u 10. minuti.  Harry Kane je sjajno proigrao Marcusa Rashforda, ali Danny Ward lijepo interveniše. Izašao je na vrijeme i spriječio napadača Manchester Uniteda u dresu Engleske da postigne gol.

Nastavak meča donio je pravi “ostrvski” fudbal, što je za posljedicu imalo čvrstu igru na sredini terena. Englezi su imali blagu inicijativu, ali Velšani nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti.

Nova šansa za Gordi Albion u 38. minuti. Kane je započeo akciju, proslijedio pas do Bellinghama, a igrač Dortmunda uspolio je Fodena, koji šutira neprecizno preko gola iz dobre pozicije. I ostalo je Engleska-Vels 0:0 u prvih 45. minuta.

Southgateovi fudbaleri riješili su utakmicu u svega dvije minute nastavaka. Igrala se 50. minuta kada je golčinu iz slobodnjaka postigao Marcus Rashford, ali i golmanu Velsau Dannyju Wardu gol je išao na dušu. Pogledajte majstoriju OVDJE.

Već u narednom napadu, kada se krenulo sa centra, novi gol. Harry Kane probija po desnoj strani, šalje loptu na drugu stativu za Phila Fodena, kome nije bilo teško postići prvi gol za Englesku na Svjetskim prvenstvima. Gol pronađite OVDJE.

Solo akcija Rashforda u 68. minutu i gol koji možete pogledati OVDJE, bio je 100. za Englesku na Mundijalima, i sada napadač Manchester Uniteda ima tri gola i izjednačio se na listi strijelaca sa Mbappeom, Gakpoom i Valencijom.

REUTERS/Carl Recine
REUTERS/Lee Smith
REUTERS/Kai Pfaffenbach
REUTERS/Fabrizio Bensch
REUTERS/Marko Djurica

Amerikanci su odlučni ušli u okršaj sa Irancima i dominirali u prvom poluvremenu. Nagrada je stigla u finišu prvog dijela, tačnije u 38. minuti.

Sergino Dest asistirao je Christianu Pulišiću koji je pogodio mrežu Irana. Gol pogledajte OVDJE.

Tok utakmica Engleska-Vels i SAD-Iran

Timothy Weah u sedmoj minuti sudijske nadoknade pogodio je mrežu Irana, kada je Beiranvand kapitulirao drugi put, ali je sudija Antonio Mateu Lahoz poništio gol zbog ofsajda.

Drugo poluvrijeme nije donijelo toliko prevelika uzbuđenja. Amerikanci su zasluženo slavili, ukoliko uzmemo podatak da su Iranci uputili jedan udarac u okvir gola Turnera.

Taremi je pao u 10. minuti sudijske nadoknade u šesnaestercu Irana, ali sudija Lahoz poslije VAR-a nije pokazao na bijelu tačku i ostalo je 1:0 za SAD.

REUTERS/Wolfgang Rattay
REUTERS/Mike Blak

Engleska sa 7 bodova prolazi u osminu finala Mundijala, gdje će igrati protiv Senegala. Amerikanci kao drugoplasirana momčad sa 5 bodova prolazi u nokaut fazi i igraće protiv Nizozemske.