Barcelona nakon 21 godinu nije prošla grupnu fazu Lige Prvaka

Nogomet 08. dec 202122:51 > 22:54 0 komentara
REUTERS/Andreas Gebert

Fudbaleri Barcelone poraženi su u 6. kolu Lige prvaka od Bayerna u Munchenu i ostavili ih bez osmine finala Lige prvaka nakon čak 21 godinu. U drugom meču Benfica je pobijedila Dynamo Kyev te uz Bayern ostvarila plasman među 16 najboljih klubova Starog kontinenta.

Posljednji put Blaugrana nije uspjela proći grupnu fazu najelitnijeg evropskog klupskog takmičenja u sezoni 2000./2001. kada je španski tim završio treći grupi iza Milana i Leeds Uniteda, te ispred Bešiktaša. Nakon toga Barca je put nastavila u Kupu UEFA gdje se eliminisani od Liverpoola u polufinalu.

Bavarci su bili od početka utakmice dominantnija ekipa i to im se isplatilo u 34. minuti na Allianz Areni. Robert Lewandowski poigrao se sa Gerradom Piqueom uputio centaršut prema Thomasu Muelleru, koji se sjajno snalazi u petercu Barcelone i glavom šalje loptu u gol, a glavni sudija Ovidiu Hategan nakon signalizacije da je lopta prešla gol liniju Barcelone pokazuje na centar.

Samo devet minuta kasnije Andre ter Stegen morao ponovo je matiran. Akcija tima iz Minhena krenula je od Mauela Neuera. Upamecamo je poslao dugu loptu za Comana. Francuz nakon solo prodora upošljavla Leroya Sanea koji sa oko 30 metara sjajnim šutem donosi prednost Bayernu pred odlazak na odmor.

Dominacija Bayerna nastavljena je i u drugom poluvremenu. Poslije 17 minute igre u nastavku potpuni debakl Blaugrane načinio je Musiala koji je pogodio mrežu gostiju na asistenciju Daviesa.

Benfica u osmini finala

U drugom meču Benfica je pod imperativom pobjede dočekala Dynamo Kyev prativši meč u Munchenu. Portugalcima su morali pobjediti uz uslov da Barcelone ne dobije Bayern.

REUTERS/Pedro Nunes

Ekipa Jorgea Jesusa ništa nije prepuštala slučaju i pitanje pobjednika riješila za samo 22 minute. Prvo je pogodio Yaremchuk u 16. minuti, da bi na 2-0 povisio Gilberto šest minut kasnije. Imala je ukrajinski ekipa još tri izgledne šanse u drugom poluvremenu, ali se rezultat nije mijenjao.

Bayern je završio prvi u grupi E sa maksimalnih 18 bodova i gol razlikom 22:3. Benfica je druga sa 8 bodova i negativnom gol razlikom 7:9, a najveće razočarenje ove sezone Barcelona na trećem mjestu ima svega sedam bodova, a ove sezone u Ligi prvaka postigli su svega dva gola i primili 9. Ekipa Xavija moraće se zadovoljiti nastavkom evropskog puta u Evropa Ligi.