BiH – Gruzija u brojkama: Mogu li Zmajevi konačno do pobjede?

Nogomet 25. mar 202211:30 > 12:41 0 komentara

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras će na stadionu Bilino polje dočekati selekciju Gruzije u prijateljskom susretu.

Naš tim je trenutno 59. selekcija na FIFA-inoj rang listi, dok je Gruzija na 86.

Zmajevi su na papiru veliki favoriti pred ovaj meč, ali u kakvom raspoloženju ove dvije selekcije zapravo dočekuju večerašnji susret?

Krenimo redom:

Bosna i Hercegovina je izgubila tri utakmice u nizu, a čak u njih četiri ne zna za pobjedu.

Ukrajina 1:1 Bosna i Hercegovina (12.10.2021.)
Bosna i Hercegovina 1:3 Finska (13.11.2021.)
Bosna i Hercegovina 0:2 Ukrajina (16.11.2021.)
Sjedinjene Američke Države 1:0 Bosna i Hercegovina (Prijateljski meč, 19.12.2021.)

Posljedji put Zmajevi su slavili u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo protiv Kazahstana sa 0:2, što je i jedina pobjeda našeg tima u tom kvalifikacionom ciklusu…

Gruzija s druge strane nalazi se u sjajnom nizu od tri utakmice na kojima su slavili.

Kosovo 1:2 Gruzija (12.10.2021.)
Gruzija 2:0 Švedska (11.11.2021.)
Gruzija 1:0 Uzbekistan (15.11.2021.)

Posljednji poraz doživjeli su od Grčke i to od 2:0.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo završili su na 4. poziciji grupe B sa dvije pobjede, jednim remijem i 5 poraza. U veoma jakoj grupi sa Španijom, Švedskom, Grčkom i Kosovom.

Zmajevi su u samo 8% mečeva imali vodstvo nakon prvog poluvremena, dok naš večerašnji protivnik ima duplo bolji procenat.

Ipak, kada god je tim Ivayla Peteva imao prednost nakon prvih 45 minuta, na kraju bi i slavio. Ista stvar je i sa timom koji sa klupe predvodi legendarni Willy Sagnol.

S druge strane kada je naš tim imao zaostatak na poluvremenu, od kada je Petev selektor, nikada nisu napravili preokret i na kraju slavili.

Jasno je da je Gruzija u boljoj rezultatskoj formi u odnosu na naš tim, ali je dodatno zabrinjavajuća činjenica da Zmajevi nisu uspjeli zatresti mrežu protivnika na posljednja dva susreta.

Od kada je Petev Selektor na klupi “A” selekcije Bosne i Hercegovine naš tim postiže u prosjeku 0.57 golova na domaćem terenu, dok Gruzija u gostima pod vodstvom Sagnola je nešto efikasnija i postiže 0.86 golova.

Prema izjavama selektora Peteva za očekivati je da naš tim večeras izađe u najjačem mogućem sastavu, a na raspolaganju će biti svi standardni prvotimci, izuzev Miralema Pjanića koji već neko vrijeme “kuburi” sa povredom lista.

Najvjerovatnije naš tim će započeti u “provjerenoj” formaciji 3-5-2 i to sa:

13. Šehić, 5. Kolašinac, 3. Ahmedhodžić, 6. Saničanin, 17. Hadžikadunić, 13. Cimirot, 8. Krunić, 18. Hadžiahmetović, 20. Stevanović, 9. Demirović, 11. Džeko (C).

Susret se igra na stadionu Bilino Polje u Zenici sa početkom od 20 sati i 45 minuta i uz direktan prijenos na Novoj BH.