Brentford šokirao City na Etihadu, blistao Toney

Nogomet 12. nov 202215:44 0 komentara
Action Images via Reuters/Jason Cairnduff

Senzacionalan trijumf Brentforda na gostovanju Manchester Cityju, uz dva gola Ivana Toneyja.

Da u Premier ligi niti jedna pobjeda nije unaprijed upisana, pokazao je i duel Manchester Cityja i Brentforda. Građani jesu bili izraziti favoriti, ali su na kraju poraženi – 2:1, na taj način dali su šansu Arsenalu da se dodatno odlijepi na vrhu tabele.

Gosti su poveli preko sjajnog Toneyja u 16. minutu, iskoristio je napadač Brentforda asistenciju Meeja i izuzetno preciznim udarcem glavom savladao Edersona. Zanimljivo je bilo 12 minuta kasnije, kad je VAR pokazao da ipak nema jedanaesterca za City.

Ipak, činilo se da će Građani u ovom susretu preokrenuti. Posebno zbog činjenice da su do izjednačenja došli u 45+1. minutu, u smiraj prvog poluvremena, u najgorem mogućem trenutku po rivala. Dobio je u toj akciji Phil Foden nešto više prostora, pa je snažnim udarcem iskosa sa lijeve strane sa 16 metara donio izjednačenje.

U drugom poluvremenu City je bio dominantan, a Brentford se uglavnom branio. Doduše, gosti su preko Toneyja imali sjajnu priliku u 67. minutu, ali je Građane tada spasio fantastični Ederson. Taj promašaj je umalo šest minuta kasnije kaznio Rodri, ali se iskazao na drugoj strani čuvar mreže gostujućeg tima Raya.

Kako se meč bližio kraju, tako se i pojačavao pritisak Cityja. Ali, šanse nisu koristili Cancelo u 77, De Bruyne u 83. minutu. Uslijedila je i nadoknada od deset minuta na radost domaćih navijača, ali je u 90+1. minutu fantastičnu priliku imao Toney, no još jednom ga je nadmudrio Ederson.

U sedmom minutu nadoknade probao je Foden, ali ga je u toj situaciji Toney izblokirao. Poslije kornera za City uslijedila je magična kontra Brentforda i rutinska završnica Toneyja u 90+8. minutu za senzacionalni trijumf.

Mogao je Toney i do hat-tricka u 100. minutu, ali je loptu u toj situaciji sa gol-linije izbacio de Bruyne.