Sveci nemoćni protiv Građana: City u polufinalu FA kupa

Nogomet 20. mar 202218:06 > 18:41 0 komentara
REUTERS/Ian Walton

Fudbaleri Manchester Cityja plasirali su se u polufinale FA kupa pobjedom nad Southamptonom u gostima sa 4:1 (1:1).

U 11. minutu Sveci su bili nadomak vodstva – Romeu je osvojio loptu i idealno proigrao Adama Armstronga, čiji plasirani šut po zemlji je pogodio stativu.

Nepuna dva minuta kasnije, City je poveo – očajna reakcija Stephensa u kaznenom prostoru, loptu je pokupio Jesus i dodao za Raheema Sterlinga, koji je šalje u mrežu sa desetak metara.

Imao je Armstrong još jedan solidan pokušaj, a u 27. minutu je Gundogan sa tri metra pogodio stativu na idealno ubacivanje Cancela s lijeve strane.

Rodryjev udarac u 35. minutu završio je malo pored gola, a uslijedio je pritisak Southamptona koji je rezultovao izjednačujućim golom u bukvalno posljednjoj akciji. Idealno dodavanje u prostor Stewarta Armstronga, Elyounoussi je sa desne strane centrirao, a Aymerick Laport je isturio nogu i poslao je u sopstvenu mrežu.

Čekali su Sveci sa slavljem, a VAR je utvrdio da ofsajda nije bilo – 1:1.

Guardiolin tim je znatno bolje počeo drugo poluvrijeme, skoro sve vrijeme se igralo na polovini domaćih, a Grealish je bio neodlučan u šesnaestercu poslije preciznog centaršuta Cancela.

Bilo je još nekoliko udaraca sa distance, a u 61. minutu sudija Mike Dean je svirao penal poslij e duela Salisua i Jesusa. Lopti je prišao Kevin de Bruyne, golman Forster je pogodio stranu, ali nije uspio da spriječi gol.

Malo je nedostajalo da Southampton izjendači iz kontre u 73. minutu – Elyounoussi je s lijeve strane izbacio Adamsa, ali golman Steffen istrčava i skida zicer Adamsu.

Samo dva minuta kasnije, pobjednik je odlučen – poslije precizne razmjene pasova Cityja i jednog sretnog odbitka, Phil Foden je sa ivice kaznenog prostora lijevom nogom poslao pravu raketu u mrežu Forstera, koji ništa nije mogao da uradi (3:1).

Nedugo zatim, u 78. minutu, dobru timsku akciju krunisao je Riyad Mahrez, još jedan rezervista, preciznim udarcem u donji lijevi ugao.

Nije bilo „petarde“, ali Gvardiola može da bude zadovoljan, pogotovo nastupom u drugom poluvremenu.

U polufinalu FA kupa već su Chelsea i Crystal Palace, a do kraja dana se sastaju Notthingam Forest – Liverpool (19.00).