Diabate i Gomes doveli Partizan na prag historije

Nogomet 13. okt 202220:59 0 komentara
REUTERS/Marko Djurica

Fudbaleri Partizana pobijedili su Keln 2:0 u četvrtom kolu Lige Konferencije u meču odigranom u Humskoj.

Partizan je došao praktično na bod od obezbeđivanja evropskog proljeća, mada ako bi Nica ostala neporažena u duelu sa Slovackom, i bez ijednog boda do kraja Partizan bi osigurao jednu od prve dvije pozicije u grupi. To bi bila druga vezana sezona u kojem bi se dočekalo evropsko proljeće, prvi put u historiji Partizana.

Ako se gleda isključivo teren može se reći da je za Partizan prvo poluvreme bilo iz snova. Počelo je sjajnom šansom Quincyja Meniga, čiji je udarac odbranio Scwabe. Ipak, veoma brzo stigla je nagrada za kvalitetan pristup. Fusseini Diabate u 15. minutu iskoristio je veliku grešku Hubersa i rutinski matirao Schwabea.

A onda je uslijedilo orgijanje djela partizanovih navijača. Napravili su bakljadu i izazvali prvi prekid odmah posle gola Diabatea, a nedugo zatim i drugi zbog ubacivanja dimnih bombi. Tada je sudija Rajhšrajber iz Izraela odlučio da izvede igrače obje ekipe sa terena.

Navijači Partizana napravili haos u Beogradu, bacili dimne bombe u teren (VIDEO)

Ipak, nije dugo prošlo kako se dim raščistio i svi akteri se vratili na teren. Ali sudija je iznio posljednje upozorenje crno-bijelima da će sljedeći sličan prekid automatski značiti i završetak utakmice, koja bi se registrovala rezultatom 3:0 za Keln. U tom nastavku Partizan je imao još jednu sjajnu šansu. Opet je Menig bio u glavnoj ulozi. Sjajno se snašao, sve dobro odradio, šutirao, ali nije imao sreće i pogodio je prečku.

Da ne treba očekivati mnogo drugačiju situaciju u drugom dijelu vidjelo se posle samo sedam minuta. Prvo je Menig imao još jednu veliku priliku, ali je šutirao pravo u Schwabea. A onda u 52. minutu Ricardo Gomes koristi sjajan centaršut kapitena Uroševića i donosi velikih 2:0 za Partizan.

U neka ranija vremena znalo je vodstvo od 2:0 protiv Nijemaca da bude kobno i da se na kraju ostane bez pobjede. Ali ovog puta 2:0 se nije pokazao kao najopasniji rezultat, već je na snazi ostao do kraja i Partizan je došao do velika tri boda, koja ga približavaju, ne samo prezimljavanju, već i prvom mjestu u grupi i direktnom plasmanu u osmini finala.