Džeko je na današnji dan prije 13 godina postao “Dijamant” (VIDEO)

Nogomet 28. mar 202216:56 > 21. apr 2022 14:14 0 komentara
F.Z. / N1

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine na današnji dan prije 13 godina odigrala je kvalifikacioni susret za Svjetsko prvenstvo u Južnoafričkoj Republici 2010. godine protiv selekcije Belgije.

Meč je odigran na Cristal Areni, pred 20.800 navijača u Genku, a jedan čovjek postao je idolom nacije – njegovo ime je Edin Džeko.

Bosne i Hercegovine tada predvođena legendarnim Miroslavom Ćirom Blažovićem razbila je snažnu Belgiju sa 4:2, a Džeko je golom i asistencijom bibo bitan dio pobjede, a dobio je i nadimak koji nosi i dana danas – Dijamant!

Njega mu je podario komentator Marjan Mijailović koji je tadašnji susret prenosio zajedno sa povrijeđenim Vedadom Ibiševićem.

Povela je Bosna i Hercegovine na veliko iznenađenje fudbalske javnosti u sedmoj minuti. Poveo je Senijad Ibričić akciju Zmajeva, Zvjezdan Misimović u svom stilu proigrao Džeku, koji je pogodio rašlje gola Stijna Stijnena.

To je bio i rezultat prvog dijela, a Belgija je u 65. preko Mouse Dembelea izjednačila rezultat. Uvukla se tada već pomalo bojaznost među naše navijače, ali su “ratnici” Ćire Blaževića odlučili pokazati da je to njihova noć, te su meč riješili u svega 12 minuta.

Jahić je u 74. minuti pogodio nakon druge asistencije Zvjezdana Misimovića, Zlatan Bajramović u 81. postigao svoj prvi gol u tadašnjim kvalifikacijama, da bi Zvjezdan sjajnu partiju krunisao i golom u 86. minuti.

Sve što su Belgijanci uspjeli do kraja jeste gol sa bijele tačke Wesleya Soncka.

Zmajevi su tada završili kao drugoplasirani tim kvalifikacione grupe E iza prvoplasirane Španije, a u baražu nas je nažalost zaustavio Portugal.

Džeko je za nacionalni tim debitovao 2. juna 2007. godine protiv Turske, a već na debiju upisao se u listu strijelaca. U međuvremenu, skoro 15 godina kasnije, za nacionalni tim je odigrao 119 utakmica i postigao 60 golova.