Egipat je drugi finalist AFCON-a: Kamerun pao nakon izvođenja penala (VIDEO)

Nogomet 03. feb 202222:48 > 23:05 0 komentara
REUTERS/Thaier Al-Sudani

Fudbaleri Egipta plasirali su se u finale Afričkog kupa nacija nakon boljeg izvođenja penala protiv domaćina turnira Kameruna. Rezultat u regularnom dijelu susreta glasio je 0:0.

Regularnih 90 minuta završeno je bez pogodaka, a Mohamed Salah je propustio najveću priliku u prvom premenu kada nije iskoristio veliki poklon Martina Hongle, no treba pohvaliti i sjajnu reakciju golmana Kamerunaca Andrea Onane.

I dodatnih 30 minuta završeno je bez golova, a onda se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

Tamo su se bolje snašli Egipćani koji su pogodili sva tri penala (sigurni su bili (Zizo, Abdelmonem, Lasheen), dok su Kamerunci promašili tri penala. Udarce Moukoudija i Lea je odbranio golman Gabaski, dok je Clinton N'Jie promašio cijeli gol. Jedini siguran bio je kapiten Aboubakar.

Ovom duelu prethodile su kontroverze u medijima – selektor Egipta Queiroz odgovorio je na komentare legende kamerunskog fudbala Samuela Eto'oa, koji je izjavio da će polufinalni meč predstavljati pravi rat.

“Fudbal nije rat, fudbal donosi sreću i radost. Ovaj turnir treba da gaji dostojanstvo“, izjavio je Queiroz.

Prethodni osvajač ovog takmičenja je reprezentacija Alžira, koja je 2019. godine u finalu pobedila Senegal.

Finalni susret igra se u nedjelju, a snage će odmjeriti Senegal i Egipat.