Francuski mediji kritikovali fudbalere nakon utakmice u Sarajevu

Nogomet 01. apr 202116:02 0 komentara
Anadolija

Fudbalska reprezetnacija Bosne i Hercegovine sinoć je na stadionu Grbavica poražena od Francuske rezultatom 1:0, a naša selekcija je i pored poraza protiv prvaka svijeta pružila partiju koja ostavlja nadu za budućnost.

Mediji u Francuskoj zadovoljni su rezultatom, ali ne i igrom svoje selekcije. Ističu kako su bodovi najvažniji, ali su složni u ocjeni da su do njih došli zahvaljujući i odličnim intervencijama Huge Llorisa.

Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot

France Football je izvještaj utakmice objavio pod naslovom: Griezmann i Lloris za pobjedu Plavih u Bosni i Hercegovini.

List koji tradicionalno dodjeljuje nagradu Zlatna lopta za najboljeg igrača svijeta istaknuo je da je Francuska upisala važnu pobjedu, ali bez prepoznatljivog sjaja u igri. Ističu kako je najvažnije da je njihova selekcija trenutno prva na tabeli sa četiri boda više od Ukrajine. Ističu kako reprezentacija Francuske mora igrati mnogo bolje, te da je igra njihove reprezentacije bila previše dosadna sa “sterilnim posjedom” na sredini terena. Dodali su da možda jesu preoštri s obzirom na uvjete, zdravstvenu krizu, duga putovanja i veliki broj utakmica u kratkom periodu.

Dodaju kako je put nazad u Francusku mogao biti “vrlo gorak” da Lloris nije u prvom poluvremenu uspio zaustaviti pokušaje Todorovića, a prije svega Ahmedhodžića galvom u 24, odnosno 26. minuti. Naveli su Francuzi kako je osim toga ova utakmica za Llorisa bila posebno važna jer se izjednačio na drugom mjestu vječne liste strijelaca s Thierryjem Henryjem (123). Nije daleko ni veliki Lilian Thuram sa 142 utakmice u modrom dresu. Vjeruju kako je njegova odbrana u 26. minuti susreta možda bila i prekretnica na utakmici s Bosnom i Hercegovinom.

Po ocjeni France Footballa Lloris je najveći pobjednik utakmice, a status gubitnika rezervisali su za reprezentativca Bosne i Heregovine Miralema Pjanića.

“Vrijeme prolazi, a sjajni nastupi Pjanića na visokoj razini postaju sve rjeđi. Daleko od toga da je bio nositelj igre Barcelone, počeo je samo šest utakmica u prvih 11, a dolazak Francuske nije iskoristio kako bi povratio samopozdanje. Ostavio je dojam da ima premalo utjecaja na igru. Čak i kada je dobio slobodni udarac u dobroj pozicji, pogodio je samo živi zid”, navode u France Footballu.

Jedan od najpoznatijih sportskih listova na svijetu francuski L'Equipe navodi kako je Francuska pobijedila zahvaljujući pogotku Antoinea Griezmanna i tako zadržala prvo mjesto u grupi.

L'Equipe navodi kako je u trećoj minuti poništen pogodak Kyliana Mbappea, a da je pomoćnik Danielea Orsata pogrešno signalizirao. Ističu kako je umjesto sjajno starta za Francusku, zbog toga bilo potrebno da izabranici Didiera Deschampsa strpljivo grade igru.

Navode kako se i Petev poput Andriya Shvechenka selektora Ukrajine opredijelio za odbranu s pet igrača kako bi se suportstavio ofanzivnom potencijalu Plavih. Ističu kako je njegova postavka napravila probleme Francuskoj, te da je naša selekcija igrala vrlo disciplinovano.

Ističu kako je najbolju priliku u prvom poluvremenu imala upravo naša selekcija, te da je Lloris čudesno odbranio. Ističu kako je Francuska u drugo poluvrijeme ušla mnogo “poletnije”, te da je ulazak Oliviera Girouda i premještanje Mbappea na lijevo krilo da novu dimenziju u napadu Francuske. U izboru L'Equipe igrač utakmice je Griezmann. Postigao je svoj 35 pogodak za reprezentaciju, a L'Equipe uz poruku “opet on” ističe kako je Griezmann najvažniji igrač u napadu Francuske.

Le Parisien donosi tekst s naslovom: Savršena noć za Plave… u bodovnom smislu

Tri dana nakon Kazahstana francuska momčad u srijedu nije zablistala u Bosni, ali čuva ono najbitnije: prvo mjesto u grupi kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine.

Navode kako je Francusku u prvom poluvremenu spasio Hugo Lloris, a da su u drugom poluvremenu napravili razliku zahvaljući pogotku Griezmanna. Le Parisien navodi kako je Francuska ostvarila cilj u Sarajevo u bodovnom smislu, ali kao i France Football ističu da nije bilo sjaja u igri prvaka svijeta.