Francuzi gubili, pa utrpali četiri gola Socceroosima

Nogomet 22. nov 202222:02 0 komentara
REUTERS/Kai Pfaffenbach

Fudbalska reprezentacija Francuske savladala je Australiju rezultatom 4:1 u prvom kolu grupne faze Svjetskog prvenstva u Kataru.

Činilo se kako Francuska želi rano vodstvo u utakmici, i u dva navrata imali su poluprilike u prvih 6 minuta.
Nakon toga, međutim, hladan tuš za Francuze. Leckie je asistirao sa Goodwina sa desne strane preciznim niskim dodavanjem za rano vodstvo Australije.

Francuzi su pri vodstvu Australaca morali i mijenjati, budući da se u akciji koja je prethodila golu povrijedio Lucas Hernandez. Lijevog beka Francuske zamijenio je njegov brat Theo, koji je u 27. minuti sjajno poslužio veznjaka Juventusa Adriena Rabiota, a ovaj glavom poslao loptu u mrežu za izjednačenje.

Samo pet minuta kasnije Francuska je u potpunosti preokrenula rezultat. Rabiot je ovaj put bio asistent, a strijelac je bio Olivier Giroud.

Imale su obje reprezentacije još po jednu veliku šansu do poluvremena. Mbappe je propustio pogoditi treći put za francusku nakon dobre asistencije Griezmanna, a pred sami kraj prvog dijela Irvine je glavom pogodio stativu Francuske udarcem glavom.

Dominacija Francuske u drugom poluvremenu

U drugom dijelu Francuzi su pokušali smiriti igru i kroz visok procenat posjeda kontrolisali Australce. Na samom startu drugog poluvremena su imali i sjajnu šansu kada je Hernandez uposlio Girouda, ali njegov spektakularan pokušaj škarica otišao je pored gola Ryana. Nakon sat vremena igre i Mbappe je propustio priliku da se upiše u strijelce nakon što je njegov šut sa peterca izblokiran.

Napadač PSG-a je ipak dočekao svoj trenutak i pogodio je u 68. minuti glavom na asistenciju Dembelea za vodstvo od 3:1.

Samo tri minute kasnije, Ryan je morao ponovo vaditi loptu iz mreže. Ovaj put je Mbappe bio u ulozi asistenta, a drugim golom na utakmici pogodio je Giroud. Bio je to njegov 51. gol u dresu reprezentacije, čime se izjednačio na listi strijelaca sa legendarnim Thierryjem Henryjem.

Nakon toga utakmica je ušla u mirnu završnicu. Francuzi su se odlučili “sakriti” loptu od Australije i kroz miran posjed lopte utakmicu priveli kraju.