“Hrvatska odrasla, mi Srbi i dalje bolujemo od balkanskog mentaliteta”

Nogomet 28. nov 202221:20 2 komentara
Reuters

Srbija je sredinom drugog poluvremena protiv Kameruna imala sve. Vodila je 3:1, imala je igru, rezultat, trebala je samo završiti posao. No, onda se raspala i Kamerun je s dva brza gola izjednačio i doveo Srbiju na rub ispadanja sa Svjetskog prvenstva u Kataru. Srbijanska javnost je šokirana, ljuta i razočarana, a urednik srpskog BBC-a Marko Protić za Index je napisao komentar o katastrofi njegove zemlje u drugom poluvremenu utakmice s Kamerunom.

Od raja do pakla i nazad u pakao – a tamo su Švicarci. Utakmice kakve zna odigrati reprezentacija Srbije, a ranije ”skraćena” Jugoslavija, malo tko zna. Nevjerojatno kako je Srbija ispustila Kamerun poslije 3:1. Djelovalo je da je poslije slabijeg otvaranja utakmice, a zatim brzog preokreta, Piksijev tim končano pokazao da je razvio pobjednički mentalitet. No, umjesto toga, probudio se balkanski mentalitet.

Neshvatljivo je da obrana koju čine igrači koji mahom nastupaju u ozbiljnim ligama, primi onakva dva gola, kao na treningu. Poslije utakmice je izbornik Stojković rekao da je to djelovalo amaterski, ali čini se da ne može ne podijeliti odgovornost s igračima. Što su to vježbali na treninzima? Kako su to skautirali igrače? Tko je trebao igračima reći da zadnja linije ne smije izlaziti tako visoko?

“Hrvatska sebi ovo nikad ne bi dozvolila”

Djeluje da je i najbolji strijelac Srbije Aleksandar Mitrović odigrao slabu utakmicu, premda je zabio gol i iako se činilo da Srbija može zabiti pet komada. Mitrović se borio s disanjem, vidjelo se da je nezaliječen i da mu nedostaje snage. A za to vrijeme je na klupi sjedio Vlahović. Igra Srbije se jednostavno raspala nakon 3:1.

Gledajući utakmicu Hrvatske s Kanadom, dojma sam da svjetski doprvak nikad sebi ne bi dozvolio ovakav pad i da je ekipa Zlatka Dalića još jednom pokazala da je uspjela prebroditi ”dječje bolesti” ovog podneblja i razmišljanja po principu lako ćemo.