Interu i Džeki Kup Italije: Perišić junak Nerazzurra (VIDEO)

Nogomet 11. maj 202223:36 > 12. maj 2022 00:32 1 komentar
REUTERS/Alberto Lingria

Fudbaleri Intera savladali su Juventus u finalu Coppa Italije poslije produžetaka u fenomenalnom meču punom preokreta. Junak tima iz Milana bio je hrvatski reprezentativac Ivan Perišić, a Edin Džeko proveo je nešto više od sat vremena na terenu stadiona Olimpico.

Bio je to osmi trofej Kupa za Inter u klupskoj historiji i prvi poslije 11 godina čekanja, a Juventus je ostao na 14 naslova Coppa Italije.

Nerazzurri su došli do vodstva i prve prave šanse u rimskom finalu. Nicollo Barella je prošao po lijevoj strani Cuardrada, izvukao se na vrh šesnaesterca i postigao prelijep pogodak za vodstvo milanskog tima. Mattia Perin ostao je “ukopan” i samo je ispratio let lopte u svoju mrežu. Majstoriju Barelle pogledajte OVDJE.

Inter je kontrolisao meč u prvih 15 minuta, a poslije kombinacije Perišića i Džeke, fudbaleri Simonea Inzaghija nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti ponovo Juventusu nakon gola za 1:0.

VEZANA VIJEST:

Onda je odgovorila ekipa iz Torina stvorivši nekoliko dobrih prilika. Cuadrado je lijepo uposlio Dybalu, Argentinac šutirao, ali je Samir Handanović odlično intervenisao. Igrala se 23. minuta. Samo minutu kasnije Dušan Vlahović je sjajno primio loptu na rubu kaznenog prostora, snažno šutirao, ali slovenski golman još jednom veoma dobro brani.

Još dvije prilike za Juventus na isteku pola sata igre. Prvo glavom pokušava De Ligt, ali Handanović po treći put na meču spašava tim iz Milana. Uslijedio je novi pokušaj Dybale. Nakon novog kornera lopta dolazi do Argentinca koji šutira sa 11 metara, ali je Džeko sjajno izašao u blok i omeo ofanzivca Juventusa čiji udarac odlazi pored gola.

Nakon jednog duela sa De Ligtom, Džeko je nezgodno doskočio i povrijedio zglob. Ipak, na svu sreću povreda nije ozbiljnije prirode i Dijamant je nastavio meč.

U nastavku susretu Marcelo Brozović je pokušao sa distance udvostručiti prednost Intera, ali je šutirao nekontrolisano preko gola. Do kraja prvih 45. minuta Massimiliano Allegri bio je prinuđen posegnuti za prvom izmjenom. Povrijedio se Danilo, a zamijenio ga je Alvaro Morata.

Drugo poluvrijeme nije moglo početi bolje za navijače Juventusa. Za svega osam minuta fudbala u drugom dijelu preokret Bianconera. Strijelac izjednačujučeg gola za Juventus je Alvaro Morata. Alex Sandro je šutirao sa ruba kaznenog prostora, loptu na putu do gola skrenuo Morata i tako prevario Handanovića. Gol pronađite OVDJE.

Tri minuta kasnije munjevita kontra Juventusa. Dybala je sjajno pronašao Vlahovića koji bježi odbrani Intera, lažnjakom vara D'Ambrosija prvim udarcem pogađa u glavu Handanovića, ali iz drugog pokušaja postiže gol za preokret, koji možete pogledati na OVOM linku.

REUTERS/Ciro De Luca

Simone Inzaghi mijenjao je u nastavku, te u 63. minuti napravio trostruku izmjenu. Edin DŽeko je izašao, a ušao Joaquin Correa. Iz igre su također izašli  Darmian i D'Ambrosio, a u igru su ušli Dimarco i Dumfries.

Prijetio je Dybala u nastavku po treći put, ali je Handanović u isto toliko pokušaja izašao kao pobjednik u duelu sa napadačem Juventusa. Ubrzo je i Allegri osvježio svojun ekipu. U 67. minuti Locatelli i Bonucci zamijenili su Zakariju i Bernardeschija.

Tražio je Inter izjednačenje u nastavku. Mnogo prostora ostavili su defanzivci Juventusa Dimarcu, ovaj šutirao, ali je njegov udarac uz dosta napora u korner izbacio Perin.

Deset minuta prije kraja ofanziva Intera se isplatila. Bonucci je bio iza Lautara Martineza koji je tražio kontakt, na kraju ga je i dobio, a sudija Paulo Valeri je pokazao na bijelu tačku. Siguran realizator sa penala bio je Hakan Calhanoglu. Realizaciju Turčina pogledajte OVDJE.

Zaprijetio je Calhanoglu i nekoliko minuta kasnije sa distance. Jak, ali neprecizan udarac otišao je preko gola Perina. Inzaghi je u sudijskog nadoknadi napravio i preostale dvije izmjene. Ušli su Vidal i Sanchez, a igru napustili Calhanoglu i Martinez. Nešto ranije i Juve je napravio četvrtu zamjenu. Artur je ušao u igru zamijenivši Chiellinija. Regularni dio fenomenalne utakmice završen je bez pobjednika 2:2, pa su uslijedili produžeci.

Inter je prvi zaprijetio u produžecima preko Sancheza sa ruba kaznenog prostora, ali Perin je odbranio njegov udarac. Novi preokret u ludo rimskom finalu viđen je u sedmoj minuti prdoužetka. Matthijs De Ligt je bio neoprezan i sapleo je De Vrija, a sudac Valeri poslije VAR-a pokazao je na jedanaest metara. Odgovornost je preuzeo hrvatski reprezentativac Ivan Perišić i pogodio za 3:2 svog tima u prvom produžetku. Gol Perišića pronađite OVDJE. Ubrzo je Hrvat postigao još jedan pogodak za 4:2. Drugi gol Perišića pronađite na OVOM LINKU.

Prije pauze pred drugih 15 minuta produžetaka, trener “Stare Dame” Massimilliano Allegri isključen je zbog protesta prema glavnom sucu.

Bez većih uzbuđenja u drugom produžetku. Juventus je izgledao nemoćno nakon primljenih pogodaka od Perišića, Inter igrao doslovno koliko mu je bilo potrebno da privede meč kraju.

Meč na Olimpicu je pratilo više od 70.000 navijača, a od prodaje ulaznica inkasirano je više od 5 miliona eura, za sada najviše kada je u pitanju Kup Italije.

Kapitenu fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Edinu Džeki ovo je drugi trofej kako je stigao u Inter. U januaru Džeko i društvo također su poslije produžetaka savladali Juventus 2:1.