Italija savladala Vels, Švajcarska bolja od Turske

Nogomet 20. jun 202119:56 > 19:57 0 komentara
svica turska
REUTERS/Valentyn Ogirenko

Fudbalske reprezentacije Italije i Švajcarske upisale su pobjede u trećem kolu grupe “A“ Evropskog prvenstva protiv Velsa, odnosno Turske.

Ovakvim raspletom u posljednjem kolu Italijani i Velšani su već osigurali plasman u osminu finala, dok će Švajcarci, kao trećeplasirani, morati čekati rezultate u ostalim grupama. Turci su sa sva tri poraza u grupnoj fazi okončali takmičenje na EURO 2020.

Italija je na stadionu Olimpico u Rimu savladala Vels sa 1:0 i tako upisala treću uzastopnu pobjedu te osvojila prvo mjesto u grupi “A“. Velšanima poraz nije pretjerano teško pao, jer su ranije osigurali drugu poziciju. Strijelac pobjedonosnog gola za Italijane bio je Matteo Pessina u 39. minuti.

italia vels
Pool via REUTERS/Andreas Solaro

U Bakuu je Švajcarska pobijedila Tursku rezultatom 3:1. Švajcarci su golovima Harisa Seferovića u šestoj i Xherdana Shaqirija u 26. minuti stigli do vodstva 2:0. Prednost su sačuvali do odlaska na odmor.

U drugom poluvremenu Turci su u 62. minuti smanjili na 1:2 pogotkom Irfana Kahvecija, ali više od toga nisu mogli. Svojim drugim golom dileme oko pobjednika otklonio je Shaqiri u 68. minuti. Švajcarska je stigla do vrijedne pobjede, koja bi joj mogla donijeti plasman u osminu finala.

Poredak u grupi “A“: Italija 9 bodova, Vels 4, Švajcarska 4, Turska 0.