Japan savladao Španiju i Elf poslao kući sa Kostarikom

Nogomet 01. dec 202221:56 0 komentara
REUTERS/Matthew Childs

Fudbaleri Njemačke savladali su Kostariku sa 4:2 i ispali sa svjetskog prvenstva u u Kataru, dok je Japan nakon preokreta pobijedio Španiju 2:1 i prošao u sljedeći krug takmičenja.

Poveli su nijemci dosta rano, u 10. minuti, golom Sergea Gnabryja na asistenciju Rauma, te u tom trenutku bili drugi na tabeli i u poziciji da prođu u sljedeću fazu takmičenja.

U isto vrijeme Španija je jako rano, u 11. minuti povela protiv Japanagolom Alvara Morate, i činilo se da će i Njemačka i Španija, kao dvije velike fudbalske sile proći dalje.

Sa vodstvima u prvom poluvremenu na odmor su otišli i Njemačka i Španija nakon mnoštva stvorenih šansi i propuštenih prilika da zatvore utakmice.

U drugom poluvremenu, Japan je u 48. minuti najprije izjednačio preko Doana, a tri minuta kasnije u potpunosti preokrenuo rezultat preko Tanake i poveo protiv Španije, što je rezultat koji u tom trenutku nije odgovarao Njemačkoj.

Kostarika je, s druge strane uspjela izjednačiti protiv Njemačke u 58. minuti, što je Nijemce dodatno gurnulo na dno. Ali, kada je Vargas postigao drugi gol za Kostariku u 70. minuti, Njemačka i Španija bile su selekcije koje su bile ugrožene na tabeli grupe E.

Slavlje Kostarikanaca, međutim, trajalo je tek tri minute. Kai Havertz je nakon lijepe akcije uspio poravnati na 2:2 protiv Kostarike, ali nije im to pomoglo da prođu u osminu finala.

Nije im pomogao ni novi preokret. Havertz je drugim golom doveo Elf u vodstvo od 3:2, a Fullkrug je postigao u četvrti gol za Elf, ali sve je bilo uzalud. Gol razlika jednostavno je bila suviše na strani Španaca.

Na kraju je Španija poražena od Japana sa 2:1, dok je Njemačka pobijedila Kostariku 4:2.

To znači da je Japan kao prvi u grupi, sa 6 bodova prošao dalje, kao i Španija koja je završila grupnu fazu sa 4, koliko je osvojila i Njemačka, koja je treća zbog gol razlike. Kostarika je posljednja sa 3 osvojena boda.