KL: Poraz blijedog Veleža na Grbavici, minimalac Alkmaara protiv Tuzla Cityja

Nogomet 21. jul 202222:24 > 22. jul 2022 00:54
F.Z./N1

Dva predstavnika BiH doživjeli su poraze u prvim mečevima 2. pretkola Konferencijske lige. Velež je poražen 0:1 na Grbavici od Hamrun Spartansa (Malta), a istim rezultatom izgubili su i igrači Tuzla Citya na gostovanju od AZ Almaara (Nizozemska).

Velež Mostar – Hamrun Spartans (Malta)

Prvi priliku na susretu imali su gosti sa Malte. Dodo je prijetio prema golu Veleža, ali Slaviša Bogdanović sigurano brani. Uzvratili su Rođeni nekoliko minuta kasnije, ali nije bilo promjene rezultata.

VEZANA VIJEST:

U nastavku meča dva pokušaja Nermina Haskića. Prvo u 9. pa onda u 17. minuti, ali oba udarca završavaju pored gola Bonella.

Hasanović je imao stopostotnu prilika u 26. minuti, kada se našao sam ispred golmana gostiju, ali je loše šutirao.

Sve su kaznili fudbaleri Spartansa u 30. minuti. Matthew Guillaumier je bio strijelac. Dodo je centrirao, Mashike šutirao glavom, Bogdanović uspijeva da odbrani šut, ali lopta poslije njegove intervencija pogađa stativu i vraća se do Guillaumiera, kome nije bilo teško poslati loptu u mrežu.

Rođeni su željeli do poravnanja u finišu prvog dijela, ali loše su koristili prilike koje su im se ulazale pred golom Bonella.

Drugo poluvrijeme bolje otvara Hamrun, ali šansa Jonnyja nije rezultirala drugim golom gostiju. Odgovaraju Rođeni preko Anđušića i Blagojevića, ali bez velike opasnosti za gol Hamruna.

U 81. minutu pada Džanković u šesnaestrecu gostujućem tima, ali sudija Davey ne pokazuje na bijelu tačku. Tri minute kasnije Đorđe Pantelić odlično šutira sa vrha kaznenog prostora, ali Bonello brani i ovaj udarac, šalje loptu u korner.

Mostarci nisu uspjeli izjednačiti do kraja meča, pored nekoliko izglednih akcija i sada se nalaze u teškoj poziciji pred revanš na Malti. Najbolju šansu u 95. minutu propustio je Haskić.

Ko prođe dalje od ova dva tima, u narednoj fazi takmičenja ide na pobjednika dvomeča Levski-PAOK. Večeras je bugarski predstavnik slavio 2:0 u prvoj utakmici.

AZ Alkmaar (Niozemska) – Tuzla City

AZ je bio veliki favorit u ovom meču i krenuli su ofanzivno do starta meča. Prvo su zaprijetili domaći iz kornera, a onda je Jasmin Čeliković propustio šansu za Tuzlu i šutirao pored gola.

Ipak u 12. minuti kapitulirali su vicepravaci BiH. Dani de Wit je bio siguran realizator sa bijele tačke. Prethodno je Nevres Fejzić oborio Jensa Odegaarda u kaznenom prostoru Cityja, a sudac Lukas Fahndrich dosudio je najstrožiju kaznu.

Jens Odegaard pravio je i u nastavku prvog dijela mnogo problema odbrambenim igračima Tuzle. I pored nekoliko prilika nije uspio pogoditi mrežu gostiju iz BiH.

Igrala se 36. minuta, kada je City imao mnogo sreće. Sjajan dalekometni šut Miloša Kerkeza, ali prečka spašava Fejzića. I nije bilo promjene do kraja prvog poluvremena.

U nastavku je ponovo prijetio Odegaard prema golu Fejzića, ali šutira glavom preko gola u 57. minuti utakmice.

Bez pravih prilika u nastavku meča, ostalo je 1:0 do kraja za predstavnika Nizozemske, koji će na revanš u BiH nositi jedan gol prednosti.

Sigurno otvoren i povoljan rezultat pred revanš imaće predstavnik BiH.

Pobjednika ovog dvomeča u 3. pretkolu očekuje škotski Dundee United.