Klasik međunarodnog nogometa pripao Azzurrima: Italija u polufinalu EURA

Nogomet 02. jul 202122:58 > 23:12 0 komentara
REUTERS/Andreas Gebert

Na Allianz Areni u Minhenu između Italije i Belgije odigran je možda i najkvalitetniji meč na ovom Evropskom prvenstvu, a sama utakmica obilovala je pogocima i šansama. Na kraju su bolji bili fudbaleri reprezentacije Italije rezultatom 2-1.

Prva šansa viđena je u 50. sekundi kada je Lukaku izašao sam ispred Donnarumme, ali je talijanski golman izvanrednom reakcijom spriječio vodstvo Belgije.

Prvih desetak minuta pripali su Belgiji kojoj su nametnuli visok tempo igre i agresivnošću pokušali prvi doći do pogotka.

Talijani su odgovorili u 13. minuti kad je defanzivac Italije Leonardo Bonucci zatresao mrežu Belgije, ali je njegov pogodak poništen zbog offsidea.

Talijani su nastavili pritiskati, a njihov trud se isplatio u 31. minuti utakmice kada je Nicolo Barella nakon loše reakcije odbrane Belgije iskosa pogodio za 1-0.

Talijani su nastavili sa terenskom dominacijom, a do kraja poluvremena vidjeli smo još dva pogotka. Najprije je Lorenzo Insigne u 44. minuti udvostručio vodstvo Italije prekrasnim pogotkom sa ivice šesnaesterca, da bi samo 3 minuta kasnije Di Lorenzo u kaznenom prostoru srušio Dokua, a sudija Slavko Vinčić pokazao na bijelu tačku. Kazneni udarac u pogodak je pretvorio Romelu Lukaku, a to je ujedno bio i rezultat prvog poluvremena.

Drugo poluvrijeme počelo je u jednako jakom ritmu, a Italija je pokušala nametnuti tempo i kontrolu nad utakmicom terenskom inicijativom i posjedom lopte.

Ipak je Belgija prva zaprijetila preko Dokua, koji je u 55. minuti prošao Di Lorenza i Verrattija, ali je njegov centaršut zaustavio Donnarumma.

Nova šansa za Belgiju u 61. minuti, kada je u kontranapadu bio Doku, možda najbolji pojedinac Crvenih đavola. Poslužio je Lukakua na petercu niskim centaršutem, ali je njegov šut izblokirao Spinazzola.

Odgovorili su Azzurri u 66. minuti kada je sam u kaznenom prostoru bio upravo Spinazzola, ali je njegov šut otišao pored desne stative Courtoisa.

Dvije minute kasnije Insigne je pokušao ponoviti ono sto je uradio u prvom poluvremenu, ali njegov udarac ovaj put je odbranio golman Belgije.

Belgija je imala novi šansu iz kontranapada u 75. minuti ali je udarac Lukakua izblokirala odbrana Italije.

Do kraja utakmice tempo igre je polako padao, što je išlo na ruku selekciji Italije. Ipak šest minuta prije kraja regularnog dijela utakmice, Doku je sjajnom solo akcijom uspio doći do šanse za udarac, ali njegov šut otišao je preko gola.

Belgijanci su do kraja bacili sve karte u napad, opkolili gol Italije, a najbolji šansu za poravnanje imali su u 91. minuti susreta. De Bruyne je centrirao u šesnaesterac iz slobodnog udarca, ali je Witsel napravio prekršaj nad Donnarummom, te je još jedna šansa otišla u nepovrat.

Sudija Vinčić je nakon sedam minuta Saudijske nadoknade označio kraj utakmice, što je značilo da je Italija u polufinalu Eura.