Liverpool deklasirao Everton u Merseyside derbiju, pobjede Citya i Chelsea

Nogomet 01. dec 202123:09 > 23:21 0 komentara
REUTERS/Phil Noble

Merseyside u 14. kolu engleske Premijer Lige pripado je Liverpoolu. Gostujuće pobjede ostvarili su Chelsea u Watfordu i Manchester City u Birminghamu.

Fudbaleri Liverpoola mnogo odlučnije ušli su u utakmicu na Goodison Parku. Igrala se deveta minuta igre kada je Gray izgubio jednu loptu na sredini teren, koju je presjekao Robertson. Zatim sjajna igra kratkih pasova Jote i Hendersona. Ovaj drugi šalje sjajnu loptu za Mane. Napadač Liverpoola upošljava Robertsona koji se sjajno ubacio po boku i inteligentno poslao povratni pas na šesnaest metara od gola Evertona. Kapiten Jordan Henderson super preciznim šutem plasira loptu i pogađa mrežu Evertona za vodstvo Redsa.

Nastavili su fudbaleri Jurgena Kloppa da dominiraju na terenu. Novu priliku imali su već u 15. minutu, kada nakon solo prodora Jota upošljava Alexandera-Arnolda, Britanac šutira odlično sa distance, ali istako se Pickford lijepo odbranom.

Ipak samo četiri minute kasnije bilo je 2-0 za tim sa Anfielda. Strijelac prvog gola, Henderson uhvatio je odbranu Karamela na spavanju i uputio asistenciju Mohamedu Salahu u dug pas. Brzonogi Egipćanin našao se mat pozciji pred Pickfordom i iskosa šutem lijevom nogom majstorski poslao loptu iza leđa golmana Engleske reprezentacije. Salah je to bio 12 pogodak sezone, a pored toga i osam puta je asistirao do sada.

Pojedini navijači ekipa Rafaela Beniteza u tom momentu počeli su napuštati stadion. Ali su se sigurno i pokajali jer je od toga trenutka Everton zaigra mnogo bolje. Sedam minuta prije odlaska na odmor Richarlison daje odličan pas između Van Dijka i Alexandera Arnolda gdje pronalazi Demarai Graya koji matira nemoćnog Alissona Beckera na oduševljenje prepunog Goodisona.

Svaku nadu da mogu do bodova igračima Evertona uništio je Mohamed Salah trinaestim ovosezonskim golom. Coleman je katastrofalno reagovao na centru izgubivši loptu koju je ukrao Mo Salah i istrčao iskoristivši još jednom svoju nadmoć u brzini te rutinski savladao po drugi put večeras Pickforda. Jedanaest minuta prije kraja meča, Henderson je upisao i drugu asistenciju na meču a strijelac za konačnih 4-1 bio je Diogo Jota.

Liverpool je trećeplasirana ekipa Premiershipa sa 31 bodom. Dva manje od vodećem Chelsea i jedna manje od Man Citya. Evertonu je ovo osma uzastopna utakmice bez pobjede i nalazi se na 14. poziciji sa 15 osvojenih bodova. U narednom kolu Redsi idu na još jedno gostovanje Wolvesu 4. decembra. Dok će u ponedjeljak 6.12. Everton igrati ponovo kući protiv Arsenala.

City savladao Gerrardovu Aston Villu

Manchester City došao je u Birmingham po desetu pobjedu sezonu. I dobro je počelo za Guardiolinu momčad. U 27. minuti utakmice Sterling se lako poigrao po krilu sa McGinnom poslao povratnu loptu pred šesnaesterac Aston Ville. Bailey je kasnio na blok a Ruben Dias filigranski preciznim udarcem uhvatio je na spavanju Martineza i donio vodsto Građanima.

Finiš prvog dijela, domaći ponovo nefokusirani u napadu. To koristi Fernandinho i sa polovine Citya pronalazi Gabriela Jesusa. Brazilac centrira pred gol Ville, a tamo iz prve šutira Bernardo Silva i prelijepo šalje loptu u mrežu Aston Ville.

Steven Gerrard očigledno je motivisao svoje fudbalere na odmoru, pa su preko Ollija Watkinsa samo dvije minute od starta drugog poluvremena smanjili prednost Manchestera na 2-1. Douglas Luis izvodi korner a na centaršut natrčava Watkins i koristi nevjerovatnu uspavanost odbrane tima sa Etihada. Rezultat se do kraja utakmice nije mijenjao.

Ekipa Pepa Guardiole na drugom je mjestu sa 32 boda, dok je Aston Villa 13. sa 16. U narednom kolu Građani opet idu u goste Watfordu, taj meč igra se u subotu (4.12.2021.), a u nedjelju (5.12.2021.) Aston Villa dočekuje Leicester.

Chelsea je i dalje lider Engleske sa večerašnjom pobjedom protiv Watforda. Ekipa Tomasa Tuchela došla je do prednosti preko Masona Mounta u 29. minutu. Emmanuel Dennis poravnao je rezultat na 1-1 u finišu prvog dijela. Deseta pobjedu sezone golom 18 minuta prije kraja meča, djelo je Hakima Ziyecha za Plavce. Tim sa Stamford Bridgea u narednom kolu igra derbi protiv West Hama na Olimpijskom stadionu u Londonu.