Nemilosrdni Haaland blistao u skandinavskom derbiju!

Nogomet 12. jun 202220:05 0 komentara
Beate Oma Dahlee/NTB via REUTERS

Reprezentacija Norveške u skandinavskom derbiju četvrtog kola grupe 4 Divizije B Lige nacija u Oslu je savladala selekciju Švedske 3:2.

Norvežani su u proteklih deset dana zabilježili tri trijumfa i remi i sa deset bodova lideri su grupe, a ponovo je u centru pažnje bio sjajni dvostruki strijelac i asistent Erling Haaland. Švedska je upisala već treći neuspjeh i sa tri boda je iza Srbije koja ima šest i posljednjeplasirane Slovenije sa jedan.

Domaći su poveli u 10. minutu – centrirao je Fredrik Bjorkan, a Haaland nakon što je “odnio“ Hjalmara Ekdala sa šest metara je glavom loptu zakucao u gol.

Novi napadač Manchester Cityja u 54. minutu je duplirao je vodstvo svog tima. Prethodno je fauliran Alexander Sorloth, a nakon VAR provjere sudija Osmers je pokazao na bijelu tačku. Haaland je preuzeo odgovornost za peti pogodak u četvrtom meču Lige nacija. Dvadesetjednogodišnjem fudbaleru to je bio 11. gol u pomenutom takmičenju u samo osam utakmica, odnosno 20. u dresu sa državnim grbom.

Javad Parsa/NTB via REUTERS

Šveđani su u 62. minutu smanjili na 2:1 prelepim pogotkom Emila Forsberga. Napadač Leipziga još jednom je pokazao koliko je opasan i koliko mu je malo prostora i vremena potrebno da matira rivala. Forsberg je dobio loptu na 15 metara od gola Norvežana, lijevom je primio i prebacio na desnu i potom majstorski savladao Orjana Nylanda.

Treći trijumf Norveškoj obezbijedio je Sorloth u 77. minutu, a ponovo je u centru pažnje Haaland. Mladi fudbaler je centrirao sa lijeve strane, a igraču Real Sociedada nije bilo teško sa sa nekoliko metara glavom loptu pošalje u mrežu.

Ekipa “Tri krune“ je u petom minutu nadoknade ublažila poraz golom rezerviste Victora Gyokeresa.

Norvežani u sljedećem kolu gostuju Sloveniji 24. septembra, a Švedska će istog dana u Beogradu igrati sa selekcijom Srbije