Rezervista Dovbyk junak Ukrajine, ekipa Schevchenka ide u četvrtfinale

Nogomet 29. jun 202123:37 > 23:40 0 komentara
REUTERS/Paul Ellis

Fudbaleri Ukrajine savladali su selekciju Švedske u finišu drugog produžetka rezultatom 2-1 i izborili četvrtfinale Evropskog prvenstva. Junak je bio Dovbyk.

Prvi na susretu zaprijetili su Ukrajinci u 10. minuti susreta. Yarmolenko je uposlio Yaremchuka koji izlazi pred Olsena, ali golman Švedske brani udarac.

Prvu šansu za Švedsku imao je Isak u 19. minuti susreta. Kombinovao je sa Kuluševskim, lijepo se namjestio sa ruba šesnaesterca šutirao, ali je njegov udarac otišao pored gola.

Ukrajina je povela na isteku 27. minuta susreta fenomenalnim pogotkom Zinchenka. Yarmolenko se poigrao sa odbranom Švedske prebacio loptu na drugu stranu za igrača Manchester Cityja koji topovskim udarcem vanjskom stranom kopačke pogađa za vodstvo svoje reprezentacije.

Samo dva minuta kasnije slobodni udarac za Švedsku sa nekih 30 metara iz kosa. Larsson je lukavo šutirao i pokušao iznenaditi Buschana, ali je golman Ukrajine odbranio uz mnogo muke.

Šveđani stižu do poravnanja u 43. minuti preko Emila Forsberga. Fudbaler Leipziga šutirao je iz udaljenosti, lopta pogađa stopera Ukrajine Zabarnyja i vara golmana Buschana. Za Forsberga je ovo četvrti pogodak na prvenstvu.

Prvu šansu u drugom poluvremenu imala je Ukrajina. Sydorchuk je šutirao sa ruba kaznenog prostora i pogodio stativu. U narednom napadu i Švedska je pogodila stativu. Forsberg je krenuo sam na odbranu Ukrajine sjajni šutirao, ali je i njegov udarac zaustavio okvir gola.

Nova šansa za Švedsku u 65. minuti. Kulusevski se lijepo namjestio na jaču lijevu nogu, šutirao sa ruba kaznenog prostora, ali je Buschan odlično odreagovao.

U 69. minuti Forsberg ponovo pogađa okvir gola. Šutirao je sa dvadesetak metara, ali njegov udarac završava na prečki Ukrajinskog gol. Švedska je bila mnogo bolji protivnik u prvoj polovini drugog poluvremena.

Niti jedna ekipa nije uspjela doći do pogotka u regularnom dijelu susreta pa se tako otišlo u produžetke.

U 99. minuti Švedska ostaje sa igračem manje. Danielson je neoprezno startovao na Besedina, a sudija Orsato nakon provjere VAR-a pokazuje direktan crveni karton.

Prvi produžetak je završen bez prilika na obje strane.

Najbolju priliku u drugom produžetku imao je Ruslan Malinovskyi u 117. minuti susreta. Šutirao je sa ruba kaznenog udarca, ali je lopta otišla pored gola.

Veliku radost Ukrajincima donio je rezervista Dovbyk u posljednjoj minuti nadoknade drugog produžetka i tako svojoj selekciji donio prolaz dalje.