Španija nakon penala savladala Švicarsku i izborila polufinale Eura

Nogomet 02. jul 202120:42 > 20:47 3 komentara
REUTERS/Kirill Kudryavtsev

Fudbaleri Španije savladali su selekciju Švicarske nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca i tako se plasirali u polufinale Evropskog prvenstva. Rezultat nakon 120 minuta igre glasio je 1-1.

Španija je do prednosti stigla u osmoj minuti susreta. Alba je šutirao sa dvadesetak metara od gola selekcije Švicarske, lopta je zakačila Denisa Zakariu i prevarila Yanna Sommera.

Jedinu priliku do kraja prvog poluvremena imao je Koke u 17. minuti susreta kada je šutirao iz slobodnog udarca, ali je njegov šut otišao preko gola.

Švicarska je prijetila dva puta nakon kornera preko Akanjija i Elvedija, ali su njihovi udarci završili visoko iznad gola Unai Simona.

Prvu šansu za Španiju imao je Dani Olmo u 48. minuti. Izašao je sam pred Sommera koji brani njegov udarac.

U 56. minuti velika šansa za Švicarsku. Shaqiri je sjajno izveo korner, Zakaria šutira glavom, ali lopta odlazi za malo pored gola.

Nova velika šansa za Švicarsku u 64. minuti. Vargas je sjajno prošao pored dva igrača Španije, dodao loptu do Zubera, ali još jednom brani Unai Simon.

Sjajna igra Švicarske u drugom poluvremenu nagrađena je u 68. minuti susreta. Odbrana Španije pravi veliku grešku, lopta dolazi do Freulera koji dodaje do Shaqirija, a ovaj pogađa mrežu gola španske reprezentacije. Bio je ovo treći pogodak na turniru za fudbalera Liverpoola.

U 77. minuti Švicarska ostaje sa igračem manje. Remo Freuler je neoprezno startovao na Gerarda Morena i zaradio direktan crveni karton.

Do kraja regularnog dijela susreta selekcije nisu napravile ozbiljnije šanse pa se otišlo u produžetke.

Španci su žestoko počeli prvi produžetak. U prvih deset minuta zaprijetili su opasno tri puta. Dva puta je pokušao Alba, dok je jednom šutirao Gerard Moreno. Sva tri udarca završila su pored gola Yanna Sommera.

Nova dobra šansa za Španiju u 101. minuti susreta. Moreno šutira sa svega par metara, ali njegov udarac je odbranio Yann Sommer.

Španci su prijetili u još dva navrata do kraja prvog produžetka, ali je Yann Sommer bio nesavladiv.

Marcos Llorente je pokušao u 110. minuti susreta, ali se Ricardo Rodriguez požrtvovano bacio na loptu i spasio gotovo siguran gol.

Yann Sommer je imao čak 22 odbrane na ovom susretu.

Nakon 120 minuta igre rezultat se nije mijenjao pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

PENALI:

Prvi je loptu na bijelu tačku stavio kapiten Španije Sergio Busquets, ali je njegov udarac završio na stativi gola Yanna Sommera.

Mario Gavranović je bio prvi izvođač za selekciju Švicarske. Napadač Dinama je bio siguran izvođač i doveo Švicarsku u vodstvo.

Dani Olmo je otvorio drugu seriju i pogodio same rašlje gola Švicarske reprezentacije.

Drugi izvođač za Švicarsku bio je Fabian Schar. Fudblaer Newcastlea je bio neprecizan i njegov udarac je odbranio Unai Simon.

Rodri je treći Španac koji je stavio loptu na bijelu tačku. Šutirao je snažno, ali njegov udarac brani Yann Sommer.

Manuel Akanji je preuzeo odgovornost u redovima Švicarske, ali i njegov udarac brani golman Simon.

Gerard Moreno je otvorio četvrtu seriju i snažnim udarcem pogodio mrežu Sommera.

Četvrti izvođač za Švicarsku bio je Ruben Vargas, ali je njegov udarac završio iznad gola Španije.

Oyarzabal je bio taj koji je izveo peti penal i sigurnim udarcem Crvenoj furiji donio polufinale Eura.