Vatreni u čevrtfinalu nakon penala, Livaković heroj Hrvatske!

Nogomet 05. dec 202218:43 3 komentara
REUTERS/Lee Smith

Fudbaler Hrvatske plasirali su se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Uprkos tome što su obje selekcije u prvih pet minuta imale po jednu opasno šansu, koju nisu iskoristile, Japanci preko Taniguchija, a Hrvati preko Perišića, utakmica je počela sa dosta sporim ritmom i mnogo taktike.

Japanci su bili bolji u prvih 20 minuta, stvorili su nekoliko poluprilika preko Maede, koji nije uspijevao iskoristiti prilike koje su stvarali njegovi saigrači sa bočnih pozicija.

To je Zlatku Daliću bilo dovoljno da svoje izabranike pošalje agresivnije prema golu Japana, pa je Hrvatska u drugom dijelu prvog poluvremena bila bolja ekipa.

Dvije dobre prilike propustio je Bruno Petković, prvu u 26., a drugu u 28. minuti, ali je rezultat ostao nepromijenjen.

Mali pad koncentracije doveo je do prvog gola Japana. Yoshida je ubacio iz kornera. Lopta se odbila od nekoliko igrača u petercu Livakovića i završila na nozi Maede, koji je napokon pospremio loptu u mrežu.

Gol Maede pogledajte OVDJE.

U drugom poluvremenu Hrvati su krenuli na sve ili ništa, budući da ih je trenutni rezultat slao kući, a gol je došao odmah na startu drugog dijela utakmice.

Igrala se 55. minuta, kada je nakon duge akcije Hrvatske Lovren centrirao sa desne strane, a spreman u šesnaestercu bio Ivan Perišić za 1:1.

Njegov gol pogledajte OVDJE.

Hrvatska je nastavila da napada šokirane Japance, imali su dvije izuzetne prilike, preko Perišića i rezerviste Budimira, ali rezultat se nije promijenio.

Hrvati su se pred kraj meča možda i umorili, pa je pritisak Vatrenih popustio u samoj završnici.

To je značilo da ćemo prvi put na ovom Svjetskom prvenstvu gledati produžetke.

Produžeci ništa nisu riješili

U prvom 15-minutnom mini poluvremenu nismo vidjeli ništa. Obje selekcije igrale su previše oprezno, te nismo vidjeli prilike ni sa jedne strane.

U drugom su Japanci krenuli ofanzivnije, tražili pogodak i bili agresivniji, ali su na oko pet minuta do kraja ostali bez snage. Hrvati su stvorili sjajnu priliku preko Majera u 120. minuti, ali nisu uspjeli pogoditi, što znači da je meč otišao na izvođenje jedanaesteraca,

Penali

Nakon što Japan i Hrvatsku nije moglo razdvojiti 12 minuta fudbala pristupilo se izvođenju jedanaesteraca, a tu su se najbolje snašli reprezentativci Hrvatske.

Minamino je promašio u prvoj seriji. Tačnije njegov šut odbranio je Dominik Livaković. S druge strane precizan je bio Vlašić. U drugoj seriji Livaković je odbranio i Mitomi, dok je Brozović bio precizan. Asano je bio precizan u trećoj seriji za Japan, a Livaja se odlučio zakomplikovati život izabranicima Zlatka Dalića i pogodio stativu.

Ipak je Livaković pogodio stranu Yoshidi i postao heroj Vatrenih u osmini finala SP-a. Posao je završio Pašalić. za četvrtfinale i veliko slavlje Hrvata.