“Zmajevi” remizirali sa Francuzima

Nogomet 01. sep 202122:36 > 22:44 2 komentara
REUTERS/Gonzalo Fuentes

Nogometne reprezentacije Francuske i Bosne i Hercegovine u Strasbourgu odigrale su uzvratni meč kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru. Bilo je 1:1, a našim nogometašima je malo falilo da kući odu sa cijelim plijenom. Igrač susreta bio je kapiten Edin Džeko koji je bio nerješiva enigma za odbranu domaćina.

Prvo poluvrijeme kvalifikacijske utakmice ponudilo je dobar nogomet. “Zmajevi” su igrali dobro i u potpunosti parirali aktuelnim svjetskim prvacima.

Domaći su, istina, igrali ofanzivnije i imali veći posjed, ali su nogometaši BiH odigrali disciplinovano, dok su u napadu imali nekoliko dobrih situacija.

Prvu pravu priliku BiH je imala preko Pjanića čiji pokušaj iz slobodnog udarca brani Lloris. Nekoliko minuta kasnije BiH dolazi u vodstvo golom Džeke, koji koristi asistenciju Demirovića i sa dvadesetak metara preciznim udarcem pogađa ugao gola.

Na izjednačenje se nije dugo čekalo. Nakon kornera sa lijeve strane Griezmann je u šesnaestercu leđima zahvatio loptu koja se odbila od Hadžikadunića i prevarila Šehića. Golman BiH je uspio izbaciti loptu iz gola, ali je sudija, uz pomoć VAR-a, priznao pogodak s obzirom na to da je lopta prešla gol-liniju.

Do kraja poluvremena Francuzi su krenuli potpuno ofanzivno, ali je odbrana bh. tima bila na visini zadatka.

Nastavak je donio presing domaćih igrača. “Zmajevi” su igrali na kontre. Upravo iz jedne takve kontre došlo je do opasne situacije u kojoj je francuski igrač Jules Kounde oštro faulirao Seada Kolašinca i pritom ga povrijedio. Sudija je bez razmišljanja pokazao isključenje defanzivcu “Trikolora”. Kolašinca je zamijenio Eldar Ćivić.

Bh. reprezentacija je zbog brojčane prednosti preuzela kontrolu na terenu. Ipak, aktuelni svjetski prvaci su više prijetili.

Ipak, u 74. minutu najbolja prilika za “Zmajeve”. Džeko je ubacio u kazneni prostor Francuza, a jedan bh. igrač je za “dlaku zakasnio” da loptu pospremi u mrežu.

U 76. minutu selektor Didier Deschamps stavio je sve karte u napad. Iz igre je izvadio umorne Antoinea Griezmanna i Karima Benzemu, a na teren su ušli Kingsley Coman i Anthony Martial. Uslijedila je prava ofanziva domaćih pa je u momentima izgledalo kao da reprezentacija BiH ima igrača manje.

U 80. minutu ponovo sjajna šansa za nas. Džeko je na pet, šest metara od gola primio loptu na prsa, prevario protivničkog defanzivca i kada je izgradio veliku priliku – upropastio je nepreciznim šutom.

Igrao se 86. minut kada je Prevljak umalo šokirao domaću publiku. Primio je loptu u 16-ercu domaćina i neometano šutirao preko gola Huge Lorisa. Da je bilo malo više koncentracije “Zmajevi” su mogli ponovo voditi. Ovako…

Kako se utakmica bližila kraju opadao je intenzitet. Francuzi, ali i BiH su se na kraju zadovoljili remijem.

Sastavi

Francuska: Lloris, Kounde, Varane, Kimpembe, Digne, Pogba, Veretout, Lamar, Mbappe, Benzema, Griezmann.

BiH: Šehić, Ahmedhodžić, Hadžikadunić, Saničanin, Kolašinac, Sušić, Hadžiahmetović, Cimitor, Pjanić, Demirović, Džeko.