Zrinjski sedmi put prvak Bosne i Hercegovine u fudbalu

Nogomet 16. apr 202220:50 > 20:53 1 komentar
HŠK Zrinjski

Fudbaleri Zrinjskog osvojili novu titulu prvaka Bosne i Hercegovine u fudbalu, nakon što su savladali Sarajevo rezultatom 4:0.

Sarajevo je prijetilo na samom početku meča preko Hebibovića, ali igrači Bordo kluba nisu uspjeli kapitalizirati na stvorenoj prilici.

Nakon šanse koju je propustio Bilbija, u 15. minuti utakmice Zrinjski je došao u vodstvo. Igrači Sarajeva izgubili su loptu na sredini terena, Janković je sebi namjestio loptu i sa oko 25 metara strašnim udarcem pogodio za 1:0.

Osim toga, nismo vidjeli lijep i lepršav fudbal, ali tome je sigurno kumovala nervoza i želja domaćih da na vlastitom terenu dođu do titule prvaka države.

U drugom poluvremenu Zrinjski je udvostručio vodstvo. Ćorluka je u 52. minuti sjajno probio desni bok Sarajeva, uposlio Nemanju Bilbiju, koji je glavom pogodio za dvostruko vodstvo “Plemića”.

Bio je to 27. gol u Premijer Ligi BiH ove sezone.

Svaka sumnja u pitanje pobjednika na ovoj utakmici otklonjena je u 62. minuti. Darko Lazić je pogodio vlastitu mrežu nakon što je Ivan Jukić sjajno prošao po boku i ubacio loptu u sredinu. Lopta je zakačila Lazića, promijenila pravac i završila u mreži.

Zrinjski se, međutim nije tu zaustavio. U 75. minuti novi pogodak domaćih. Nakon izgubljene lopte Bodula Jukić je neometan pretrčao 60 metara i iz srca šesnaesterca iskosa fenomenalno pogodio za 4:0 svojim četvrtim golom u sezoni.

Ovo je Zrinjskom sedmi put da osvaja Premijer Ligu Bosne i Hercegovine, peti put u posljednjih devet godina, dok su dva puta prvenstvo završavali kao drugoplasirani.

Zrinjski je ove sezone apsolutno zasluženo sedam kola prije kraja prvenstva trijumfovao nakon 16 utakmica bez poraza u domaćem prvenstvu.

Mostarci su oborili brojne rekorde lige, ali i klupske, a do kraja prvenstva ostalo je sedam kola. Posljednji put Zrinjski je poražen 22. septembra u utakmici protiv Radnika iz Bijeljine.

Zrinjski sada ima 67 bodova i prednost od 21 boda u odnosu na drugoplasirani Tuzla City. Sarajevo je četvrto sa 39 osvojenih bodova.