Sarajevo nije jedini grad sa "post-olimpijskim" problemima

N1

Prije nešto više od pet mjeseci završene su Olimpijske igre u Rio de Janeiru. Kada su sportisti napustili olimpijsko selo i borilišta, objekte je napustila i država. Napuštene i zapuštene građevine neodoljivo podsjećaju na olimpijsku infrastrukturu u Sarajevu, koje je prije dva dana obilježilo otvaranje Zimskih olimpijskih igara '84.

U ovo vrijeme prije 33 godine u toku su bile Zimske olimpijske igre u Sarajevu i sve oči bile su uperene u glavni grad BiH. 33 godine, ratna zbivanja, finansijske teškoće u državi i nemar vlasti ostavile su dubok trag na sarajevskim planinama i pretvorile infrastrukturu u neupotrebljive spomenike.

Ako se nekada bude snimao horor film, ja predlažem da to bude gore na Trebeviću“, komentarisala je Bibija Kerla.

Ali sarajevska olimpijska infrastruktura možda i nije u toliko lošem stanju, ako se uzmu u obzir drugi olimpijski gradovi.

Preko Atlantika, prije manje od 6 mjeseci, održane su Ljetne olimpijske igre u Riju. Oni koji su pratili igre preko malih ekrana uživali su u olimpijskom blještavilu. No, ono danas izgleda drugačije.

Infrastruktura za koju su organizatori tvrdili da se može ponovno upotrijebiti zbog velikog interesovanja Brazilaca prema svim sportovima, danas propada. Razlozi su politički.

Dogodila se smjena vlasti, napravljeni su neki dogovori sa privatnicima koji se nisu realizirali, ali nešto ćemo uraditi jer narod i Ministarstvo sporta imaju volju za te stvari“, kazala je Patricia Amorim.

Grad Rio, lokalne, federalne i državne vlasti uložili su 12,8 milijardi dolara u pripremu objekata za Olimpijadu, a sada ne mogu održavati te iste objekte, što devalvira svu izgrađenu infrastrukturu.

Kao što je u Sarajevu nekoliko objekata poput dvorane Zetra ili stadiona Koševo osposobljeno i funkcionalno, tako se i u Riju trenutno koriste samo tereni za odbojku na pijesku i nekolicina drugih. Građani Rija ne razumiju zašto im nije dozvoljeno koristiti dvorane i parkove.

“Tužno je da ne možemo sve to koristiti. Nije bilo problema, tuča, sve je bilo odlično. Željela sam dolaziti sa unucima, ali su sve zatvorili”, komentarisala je stanovnica Rija.

Sarajevo nije jedini grad koji je gotovo izgubio svoju olimpijsku ostavštinu, ali nije ni Rio. Niti jedan grad koji je organizovao Olimpijadu nikada nije vratio investiciju. Postoje samo oni koji su prošli sa manjim i većim finansijskim gubicima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.