Hunček: Prvi sam se spustio niz bob stazu, fantastično je!

N1

Darijan Hunček rođen je 1995. godine i član je Sankaškog kluba Sarajevo i reprezentativac BiH. Sankanjem se počeo baviti prije samo dvije godine, a iza njega su veliki rezultati i rapidan napredak. U razgovoru za N1 ponosno ističe da je prvi je Bosanac i Hercegovac koji se nakon rata spustio niz bob stazu na Trebeviću.

N1

Sa sankanjem sam se počeo baviti prije dvije godine. Oduvijek me privlačila brzina i adrenalin, a sankanje mi se učinilo kao najbolji način da ispunim svoje želje i tu ljubav prema brzini“, rekao je Hunček, inače student Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, za N1.

Hunček ističe da je sankanje vrlo komplikovan sport i ne može ga trenirati osoba koja nije spremna na velika odricanja. Veliki dio godine provodi na putovanjima, daleko od porodice i prijatelja.

Kada nam počne sezona po tri-četiri mjeseca smo odsutni od kuće, od porodice i od prijatelja. To vrijeme stalno smo na putovanjima. Svake sedmice idemo u drugi grad”, rekao je Hunček i dodao: “Treninzi su naporni, dok nam traju pripreme bez takmičenja imamo po dva treninga dnevno.”

Vrijeme između putovanja, treninga i takmičenja, također se provodi u pripremama za sankanje.

Svake noći sanke se moraju pripremiti sa sutrašnji dan i za treninge. Onaj preostali dio dana potrebno obaviti i neke obaveze vezane za učenje i ispunjavanje obaveza koje imam kao student i odmoriti se“, rekao je reprezentativac BiH i naglasio svoju zahvalnost profesorima Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije koji su iskazali razumijevanje za njegove reprezentativne obaveze.

U ljetnom periodu većinom se radi na treninzima snage.

N1

Od prošle godine možemo trenirati na obnovljenoj bob stazi na Trebeviću za šta se posebno moramo zahvaliti Sankaškom savezu; FILA-i – Međunarodnoj sankaškoj federaciji i njihovim donatorima koji su omogućili renoviranje staze i omogućavanje održavanja ljetnjih treninga. Za ljetne treninge se skidaju kliznici sa sanki i umjesto njih se stavljaju točkići. Što se tiče treninga opet zahvalljujući Savezu i FILA-i odlazimo na pripreme na neke staze u Evropi. Ove godine smo trenirali u Njemačkoj, Austriji, Norveškoj te u Latviji“, istakao je Hunček i dodao da zbog finansija nisu bili u mogućnosti ni ove godine otići u Ameriku i Kanadu na treninge i takmičenja.

Na pitanje da li država pomaže mladim sportistima i u kakvim uslovima oni treniraju, Hunček je rekao da država ne pomaže sankašima u BiH, dok manja novčana pomoć stižu od Kantona.

Jednostavno nisu prepoznali naše potrebe niti naše mogućnosti. Koliko je to teško toliko i dalje postoji neka nada da ćemo uz pomoć Sankaškog saveza i FILA-e uspjeti pokazati da možemo napravit rezultat i da možemo naći mogućnost da treniramo i dalje, a sve to jer je potrebno puno sredstava za odlazak na pripreme“, rekao je član Sankaškog kluba Sarajevo.

Ni u susjednim zemljama sankaši nemaju mnogo bolje uslove, iako Srbija i Hrvatska finansijski pomažu svoje sportiste. “Da postoji razumjevanje naših institucija svi bi mogli puno više trenirati na stazi na Trebeviću, i ostvarivati mnogo bolje rezultate.”

Hunček je ove godine zauzeo 21. mjesto na Evropskom prvenstvu u Oberhofu u Njemačkoj, te 23. u ukupnom plasmanu Svjetskih kupova sa 61. bodom.

U januaru 2014. sam učestvovao na Svjetskom juniorskom prevenstvu gdje sam ostvario značajan rezultat, koji je bio iznenađenje za sve, obzirom da sam tek počeo ozbiljnije trenirati sankanje, ali moj trud se isplatio.”

Prošle godine, u decembru, ovaj mladi sportista je dobio priznanje za sportsku nadu na manifestaciji Izbor najuspješnijih sportista i sportskih ekipa godine za 2014, koju dodjeljuje Sportski savez Bosne i Hercegovine.

To je prvo priznanje koje sam dobio od kako treniram sankanje, ali je istovremeno samo motiv više da nastavim ovako i u budućnosti.”

Za Hunčeka i njegove kolege trenutno je pauza do početka sljedeće sezone, koja počinje u septembru. Do tada će trenirati na Trebeviću.

Plan Sankaškog saveza, trenera i takmičara je da populiziraju sankanje u Sarajevu, s nastojanjem da i u drugim gradovima promovišu sankanje.

Darijan Hunček je prvi sankaš koji se nakon ratnih zbivanja u glavnom gradu BiH spustio niz bob stazu na Trebeviću. Na pitanje kakav je bio osjećaj, Hunček nije krio svoju oduševljenost.

Prvi sam Bosanac i Hercegovac koji se spustio niz obnovljenu bob stazu na Trebeviću. Osjećaj je bio fenomenalan. Prije svega što sam se spustio u rodnom gradu, u gradu gdje je bila Olimpijada, pa tek onda i ta činjenica da sam se baš ja prvi spustio”, rekao je za N1.

Njegova želja je ostvari normu za nastup na Olimpijadi u Južnoj Koreji i da napravi još bolji rezultat sljedeće sezone u svjetskom poretku. 

Za kraj razgovora Hunček je svim mladim sportistima poručio da bez obzira na to koji sport treniraju da nikada ne odustaju od svojih snova i da učine sve što je u njihovoj moći da sve te snove ostvare.