Grčka izbacila BiH iz predbaraža za Svjetsko prvenstvo

Ostali sportovi 19. mar 202221:30 > 22:00 0 komentara
Printscreen

Rukometaši Bosne i Hercegovine poraženi su i u revanš susretu predbaraža za plasman na Svjetsko prvenstvo od Grčke u tuzlanskom Mejdanu 26:28 i tako se oprostili od prilike da se bore za plasman na SP drugi put u historiji.

Najefikasniji u redovima BiH bili su Alen Ovčina i Damir Kadrić sa po 5 golova, Dino Hamidović sa 4 i Ibrahim Haseljić sa 3 gola. Benjamin Burić ubilježio je 7 odbrana.

Theodoros Boskos bio je najbolji igrač utakmice sa 10 golova. Dimitrios Tziras dodao je 7. Jedan od najzaslužnijih za prolaz Grčke je i golman Petros Boukovinas koji je i večeras sjajno branio kao i u Chalkidi upisavši 13 odbrana.

Povela je ekipa Tonija Čoline na startu 1-0 i 2-1. Onda su Grci poveli sa 4-2, nakon čega su držali vodstvo u toku cijelog prvog poluvremena od jednog gola prednosti.

Vratila se Bosna i Hercegovina u završnici prvih 30 minuta, kada su Zmajevi uz dobre odbrane Benjamina Burića i raspoloženim Dinom Hamidovićem koji je postigao četiri gola u prvom poluvremenu, poveli sa 10-9.

Ipak nakon toga Grci prave seriju od 3-0 i odlaze na odmor sa dva gola prednosti (10-12). Veliki doprinos grčkoj selekciji dao je ponovo sjajni golman Petros Boukovinas sa čak 8 odbrana u prvom dijelu.

Ni u nastavku utakmice bh. rukometaši nisu uspjeli pronaći željeni ritam. Zmajevi nisu uspjeli se vratiti u meč. Uspijevali su samo izjednačiti, ali nikako povesti.

Grci su iskoristili neuigranost i neiskustvo naše selekcije i nakon 14 minuta igre u drugom poluvremenu imali najveću prednost do tada na meču +4 (16-20). I tada su rukometaši BiH doživjeli i psihički pad te se nisu mogli vratiti u susret.

Vodisli su rukometaši Grčke u nekim trenucima meča i pet razlike te održavali ubjedljiv kapital. Opustili su se Grci do kraja tako da je selekcija BiH uspjela smanjiti na -2 do kraja za konačnih 26:28.

Grčka tako nakon pobjede u Chalkidi 24:17 i večeras u Mejdanu ostvarila je još jednu pobjedu, te sa ukupnih 9 razlike ide na megdan Crnogorcima. Dvomeč Grčke i Crne Gore odlučiće putnika na smotru najboljih rukometnih reprezentacija svijeta.

Rukometnoj reprezentacija Bosne i Hercegovine predstoji duboka analiza svega onoga što se dešava unutar i oko saveza, te sigurno da nekoliko važnih igrača generacije koja je uvezala svjetsko i dva evropska prvenstva će biti teško nadoknadiva. I trebaće vremena da se ponovo izgradi selekcija koja će imati kontinuitet.