Kraj ZOI: Norveška je veliki pobjednik, Muzaferija ostvarila najbolji plasman

Ostali sportovi 20. feb 202211:39 0 komentara
REUTERS/Hannah Mckay

Norveška je daleko najuspješnija nacija na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu i postavila je novi rekord u broju zlatnih medalja.

Posljednjeg dana Therese Johaug popravila je zlatni rekord na 16, uz 8 srebrnih i 13 bronzanih medalja. Nijedna nacija dosad nije osvojila toliko na Zimskim igrama, a prethodni rekord bio je 14 zlatnih medalja, što je uspjelo Norveškoj i Njemačkoj 2018. i Kanadi u Vancouveru 2010.

Njemačka je u Pekingu osvojila dvije zlatne medalje manje nego 2018., ali su ipak drugi, dok je Kina s devet zlata i ukupno 15 odličja na trećem mjestu.

Amerikanci su osvojili osam zlata, kao i Švedska i Nizozemska, dok je Rusija deveta sa šest zlata.

Elvedina Muzaferija ostvarila najbolji bh. rezultat na ZOI u Pekingu i najbolji rezultat kada su u pitanju takmičarke u historiji BiH

Kada je u pitanju nastup bh. takmičara Elvedina Muzaferija je osvojila 25. mjesto u trci Super G-ja, dok u spustu i kombinaciji nije završila takmičenje. Esma Alić je zauzela 45. mjesto u slalomu, dok je u veleslalomskoj trci diskvalifikovana zbog neispravnog starta. Treći bh. predstavnik u alpskom skijanju Emir Lokmić bio je 27. u trci slaloma, dok je u veleslalomu nakon sjajne prve trke i 29. mjesta, u drugoj doživio pao i nije uspio završiti vožnju.

Mirza Nikolajev zauzeo je 34. mjesto u sankanju. Treba istaći da je Bosna i Hercegovina po prvi put nakon 24 godine imala predstavnika u sankanju što je samo po sebi veliki uspjeh.

Mladi Strahinja Erić zauzeo je veoma dobro 59. mjesto u sprint utrci, u disciplino crosscoutry 15 km bio je 87., dok je na jučerašnjoj trci 50km masovni start slobodnim stilom zauzeo odlično 52. mjesto.

Druga predstavnica BiH u skijaškom trčanju Sanja Kusmuk u sprint utrci zauzela je 90. mjesto, dok na današnjoj trci 30km masovni start slobodnim stilom nije nastupila zbog zdravnstenih poteškoća.

Ceremonija zatvaranja Zimskih olimpijskih igara na rasporedu je danas, a zastavu Bosne i Hercegovine će nositi Strahinja Erić.

Ukupno je 29 zemalja osvajalo odličja u Pekingu.