Legendarni ski skakač objavio kraj karijere

Ostali sportovi 21. sep 202116:50 0 komentara
GregorSchlierenzauer/Facebook

Austrijski ski skakač Gregor Schlierenzauer uslijed brojnih povreda odlučio je da završi karijeru u 31. godini.

Schlierenzauer je zabilježio čak 53 pobjede u Svjetskom kupu i tako je postao najuspješniji u historiji. Dva puta je slavio u ukupnom poretku, bio je tri puta najbolji skakač sezone i dva puta pobjednik novogodišnje turneje “Četiri skakaonice.“

Najbolji skakač na svijetu bio je od 2006. do 2014. godine. Pored dva osvojena “Kristalna globusa“, tri puta je bio drugi i u tom periodu nikad nije bio lošije plasiran od devetog mjesta.

“Ovo je bio težak mjesec za mene. Zbog povrede sam imao dovoljno vremena da se suočim sa prošlošću i uvidim gdje sam sada. Nije lako završiti karijeru, ali čini mi se da je odluka ispravna,“ objavio je Schlierenzauer.

Legendarni skakač ima i četiri olimpijske medalje, od kojih je tri osvojio na ZOI 2010. u Vancouveru (zlato u ekipnoj konkurenciji i bronze na srednjoj i velikoj skakaonici). Četiri godine kasnije u Sochiju je bio srebreni u ekipnom takmičenju.

Na Svjetskim šampionatima osvojio je 17 medalja, od toga deset zlatnih. U historiju se upisao 2011. godine u Oslu kada je na najvišem stepeniku pobjedničkog postolja stajao kao najbolji na velikoj skakaonici i u pojedinačnoj i ekipnoj konkurenciji, a trijumfovao je i sa reprezentacijom na srednjoj skakaonici.

Minule sezone bio je daleko od svojih najboljih dostignuća i završio je sa samo osam osvojenih bodova.

U februaru je doživio još jednu tešku povredu koljena, kada je djelimično pokidao ukrštene ligamente i tako prerano završio sezonu. Sedam mjeseci kasnije, neočekivano, saopštio je da je završio sportsku karijeru.