Roland Garros: Džumhur spasio osam meč lopti, ali na kraju izgubio

Tenis 17. maj 202218:46 > 18:50 0 komentara
Andrej ISAKOVIC / AFP

Bosanskohercegovački teniser Damir Džumhur eliminisan je u prvom kolu kvalifikacija Roland Garrosa, poslije velike borbe, osam spašenih meč lopti i dva i po sata tenisa.

Bolji od najboljeg bh. tenisera bio je iskusni Fernando Verdasco poslije dva sata i 30 minuta  tenisa sa 6:2; 5:7; 6:1.

Španac je u četvrtom gemu prvog seta napravio prvi brejk, a drugi servis oduzeo je Džumhuru pri rezultatu 5:2 na servis Sarajlije i tako lako došao do vodstva 1:0 po setovima.

U drugom setu 109. teniser planete lako je došao do 3:0 oduzevši servis 29-godišnjem teniseru iz BiH u drugom gemu. Zatim je Džumhur uz dosta muke uzeo prvi gem u drugom setu smanjio na 3:1, a onda je uslijedio i prvi brejk Damira kada je stigao na 3:2.

Ipak Verdasco odmah pravi ribrejk i odlazi na 4.2.

U osmom gemu drugog seta Španac je imao četiri meč lopte, ali Džumhur se uspio odbraniti i dobiti gem. U narednom gemu Verdasco je propustio još tri meč lopt. A Džumhur je poslije velike borbe, iskoristio četvrtu brejk loptu u osmog gemu i ostao u igri napravivši brejk.

Džumhur pravi apsolutni povratak izjednačivši na 5:5 u drugom setu. Pad koncentracije Verdasca, najbolji bh. teniser koristi na najbolji mogući način i pravi novi brejk, a onda sigurno servira, veže pet gemova i osvaja drugi set sa 7:5. Mučio se 160. teniser svijeta da riješi drugi set u svoju korist, tek poslije četiri propuštene set lopte, iskoristio je pet i stigao do 1:1 u setovima.

Prva četiri gema odlučujeg seta kao preslikana iz drugog. Napravio je Španac brejk i poveo 3:0, ali Sarajlija se nije uspio vratiti kao u drugom. Treći set okončan je rezultat 6:3.

Tek devetu meč loptu uspio je iskoristiti Fernando Verdasco i plasirati se u polufinale kvalifikacija Grand slama u Francuskoj.

Protivnik će mu biti u narednoj rudni kvalifikacija Švicarac Alexander Ritschard 204. teniser na ATP listi.

I drugi bh. teniser Mirza Bašić ispao je u prvom krugu kvalifikacija od domaćem tenisera Geoffreya Blancaneauxa. Francuz koji je 195. na svijetu, pobijedio je Bašića 6:4 i 6:2 za nešto više od jedan i po sat igre.